fbpx

Bany w standardzie i historicu. Companiony znerfione

Czyżby Wizardzi w końcu zrobili coś dobrze i rozwiązali problem companionów na dobre?

Stało się. Półtora miesiąca musiało minąć, żebyśmy dostali uniwersalne rozwiązanie problemu companionów, które zdążyły przez ten czas wywrócić do góry nogami niemal każdy format constructed. Ale zacznijmy od banów.

Standard

Historic

Agent of Treachery sam w sobie jest dość uczciwą kartą. Efekt łapiącego każdy permanent (w tym land) Mind Control z bonusowym ciałem 2/3 wydawał się dobrze zbalansowany w stosunku do kosztu mana i od roku karta nie była dużym problemem, nawet w deckach z dużą akceleracją mana. Dopiero wydrukowanie Lukka, Coppercoat Outcast i Winota, Joiner of Forces wydrukowane w Ikorii sprawiły, że jego bardzo szybkie przemycanie do gry zbużyło balans w standardzie i historicu.

Problem Fires of Invention polegał na tym, że w turę po ich zagraniu byliśmy w stanie wykorzystać aż 15 mana, już w piątej turze. Ten 4-manowy enchantment pozwalał w końcu zagrać dwa five-dropy, a manę z landów użyć na aktywowane zdolności albo opłacić taksujące countrespelle. Czarę goryczy przelał Yorion, Sky Nomad, który zagrany jako drugi spell z Firesów pozwalał wyfazować je do końca tury i wykorzystać manę z lądów w normalny sposób na rzucenie trzeciego spella.

Errata zdolności companion

Od teraz nie możemy zagrywać companionów prosto z sideboardu, ale za to zyskujemy zdolność „Zapłać (3): dobierz companiona z sideboardu na rękę”, którą można zagrywać w swojej turze na sorcery speedzie i nie jest zdolnością aktywowaną, więc nie można jej np. skontrować kartą Stifle. Na przykład żeby zagrać Yoriona, musimy zapłacić 3 mana w czwartej turze i zagrać go w piątej, albo poczekać do ósmej.

Jest to solidny nerf tej mechaniki i twórcy wielu decków muszą teraz mocno przemyśleć, czy dalej jest sens grać w nich companionami. Na pewno będzie o czym jutro gadać w naszym podcaście, więc zapraszamy o 20:00 na Twitcha i Facebooka.


Bany obowiązują od dzisiaj (1 czerwca 2020), a errata do companionów od czwartku (4 czerwca 2020).

» źródło: magic.wizards.com

Avatar
Author: Paweł Bujanowicz
http://www.twitter.com/bujanowicz

Dodaj komentarz