fbpx

Ogłoszono pierwsze z serii banów w Pioneerze

To, że młody format, jakim jest Pioneer, szybko zostanie uregulowany przez zbanowanie co najmniej kilku kart, było pewne. Nikt jednak nie był do końca przekonany, które z niegdyś terroryzujących standard kart oberwą tzw. banhammerem. I tak w pierwszym, historycznym ogłoszeniu z rowerka spadły…

Felidar Guardian, Leyline of Abundance i Oath of Nissa.

Ten, kto zdążył już pograć trochę Pioneera, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo kierowcy decków opartych na combo Felidar Guardian + Saheeli Rai potrafili powiedzieć „makao i po makale”. Ta dwukartowa kombinacja, często podparta kontrami, bez odpowiedzi w postaci removalu na kota po prostu wygrywała grę z miejsca. Wizardzi postanowili uwolnić nas od budowania innych talii w taki sposób, żeby za każdym razem ładować do nich odpowiedzi na to combo.

Leyline of Abundance mimo krótkiej historii w standardzie nie został nigdy złamany, ale to ze względu na znikomą ilość manadorków, a szczególnie tych za 1 mana. W Pioneerze z kolei jest już ich wystarczająco dużo, a do tego sam Leyline daje darmowe brokuły (zielone symbole many) dla Nykthosa, co wszystko razem składało się na bardzo eksplozywne rozdania zielonej rampy. Ten ban powinien skutecznie zdetronizować Mono G Ramp, choć Nykthos dalej zostaje w formacie i deck raczej nie zniknie.

Oath of NIssa to największa niespodzianka na liście. Karta wydaje się słabsza od Once Upon a Time, ale, jak tłumaczą Wizardzi, umożliwia łatwe zagrywanie trzymanowych planeswalkerów w dowolnym decku z zielonym i sprawia, że gracze robili to zbyt konsystentnie. Brzmi nawet sensownie.

Bany w papierowym Pioneerzee wchodzą w życie w piątek, 8 listopada.

Na platformie Magic Online zmiany odczujemy już dzisiaj. Każdy, kto o 21:00 polskiego czasu będzie miał niedokończoną ligę Pioneer deckiem ze zbanowaną kartą, zostanie z niej wypisany, a koszt za udział w lidze zostanie zwrócony. Jeżeli o 21:00 dalej będziecie grać mecz deckiem z jedną z tych trzech kart, jego wynik nigdzie się nie zapisze.

Kolejne bany za tydzień i tak przez kilka kolejnych tygodni, dopóki WotC nie stwierdzi, że format jest zdrowy i stabilny.

Źródło: magic.wizards.com

Avatar
Author: Paweł Bujanowicz
http://www.twitter.com/bujanowicz

Dodaj komentarz