Share

Affinity – deck tech i sideboard guide

Filip Skórnicki19.10.2021Czas czytania: 6 minut(y)

Affinity miało swoje lata świetności, kiedy prezentowało najlepszą game 1 w całym formacie i zabijało błyskawicznymi startami z pomocą Mox Opala. Te czasy niestety się skończyły, bo Opala już dawno w formacie nie ma. Natomiast podobnie jak w przypadku wielu innych talii, również tutaj Modern Horizons 2 dało nowe życie archetypowi. Tym razem talia o nazwie Affinity faktycznie zawiera karty z mechaniką Affinity.

Creatures (27)
Frogmite
Gingerbrute
Memnite
Myr Enforcer
Signal Pest
Ornithopter
Sojourner’s Companion
Thought Monitor

Spells (15)
Galvanic Blast
Welding Jar
Springleaf Drum
Cranial Plating
Shadowspear
Lands (18)
Darksteel Citadel
Island
Silverbluff Bridge
Spire of Industry
Treasure Vault
Urza’s Saga

Sideboard (15)
Etched Champion
Experimental Frenzy
Jegantha, the Wellspring
Pithing Needle
Relic of Progenitus
Stubborn Denial
Wear // Tear

Talia zyskała na popularności względnie niedawno, kiedy zrobiła dobry wynik w jednym z Modern Challenge’y na Magicu Online.

Czy Affinity to gorszy Hammer?

To stwierdzenie słyszałem wielokrotnie. Tak i nie, bo talia ma swoje unikatowe przewagi. Jedną z głównych jest to, że nie dotyka jej wiele kart, które na Hammera są dobre. W szczególności mowa o kartach, które patrzą na mana value, a w Affinity jest dużo czarów, których mana value to 7 mimo, że są grane za darmo. Dzięki temu unikamy:

To jest bardzo duża porcja kart. Dodatkowo Lightning Bolt nie zabija naszych typków 4/4, a Chalice of the Void na 1 nic nie robi. Znacznie lepszy jest na 0, ale musi być zagrany konkretnie na play. Teraz popatrzcie na najczęściej grane karty w modernie.

Affinity wygląda dobrze przeciwko top 4 najczęściej granych w modernie kart

Wybór kart

Stwory

Zdecydowana większość talii to stwory i odgrywają one bardzo kluczową rolę.

Ornithopter oraz Memnite pełnią głównie rolę artefaktów za zero mana. Pozwalają nam zalać stół tanimi artefaktami, żeby potaniać inne spelle z Affinity for Artifacts.

A co chcemy potaniać? Myr Enforcera i jego przystojniejszego brata bliźniaka, Sojourner’s Companiona. To typki, które po prostu mocno biją. Zdarza się czasem, że będziemy woleli Companiona zcyclować po land, ale to raczej wyjątek, niż reguła. Do tego mamy taką mini wersję tych stworów w postaci Frogmite, który tak naprawdę jest też potaniaczem, bo sam mało do stołu wnosi. Gwiazdą talii jest Thought Monitor, który jest Mulldrifterem często kosztującym zalewdwie . A te dwie dobrane karty to często kolejne stwory, które kosztują zero i w ten sposób możemy zalać stół stworami.

Gingerbrute to głównie tylko cel do znalezienia z Urza’s Saga, który jest nieblokowalnym stworem z haste. Podpinamy do niego Cranial Plating i przeciwnik często jest martwy po jednym uderzeniu. Signal Pest poza byciem tanim stworem sprawia, że inne słabe tanie stwory faktycznie nakładają presję. Rozdania typu Pest w pierwszej i parę zer sprawiają, że w drugiej turze atakujemy za sensowną ilość obrażeń.

Na koniec Jegantha jako Companion. Bo czemu by nie, skoro można.

Czary

Pełny komplet Galvanic Blastów. Historycznie to najlepszy removal w Affce. Na drugim miejscu jest Dispatch, ale jest między nimi ogromna różnica – Blast strzela w twarz. To jest realnie jednomanowy Boros Charm, kiedy trzeba dobić przeciwnika. Dobranie dwóch Blastów zbija prawie połowę życia i nigdy nie są martwym drawem. W początkowych fazach gry zabijają wszystko, bo w tej wersji talii zawsze strzelają za cztery obrażenia.

Springleaf Drum to mana dork w Affinity. Pozwala na bardzo szybkie, agresywne starty. Dodatkowo zapewnia dowolny kolor many, co jest często bardzo kluczowe.

Cranial Plating to jeden z naszych największych pay-offów za granie tym archetypem. Nieważne do jakiego stwora podepniemy Płytę, stwór będzie atakować za bardzo, bardzo dużo. Nieśmiały Ornithopter nagle atakuje za 10 – i to w powietrzu. Jeśli przeciwnik ma removal, to nie nadąży zabijać wszystkich stworów – musi pozbyć się samej płyty.

Do tego zestawu dołączamy dwa ważne targety do szukania z Urza’s Saga, czyli Shadowspear i Welding Jar. Jar jest oczywiście po prostu artefaktem za zero, co ma wartość samą w sobie. Fakt, że jest w stanie obronić nasze duże stwory albo wyżej opisaną Płytę, jest też często różnicą między wygraną a przegraną grą. Włócznia wygrywa każdy mecz z taliami na stworach. Danie naszym dużym stworom trample sprawia, że przebijemy się zawsze, a lifelink przechyla szalę wygranej w wyścigu na naszą stronę. Jeden atak za ~10 sprawia, że przeciwnikowi będzie bardzo trudno nadrobić lifelink za dziesięć punktów.

Landy

Zazwyczaj sekcja “landy” w deck techach jest nudna, ale nie tutaj. Manabase odgrywa tu absolutnie kluczową rolę.

Jednym z najsilniejszych landów w Affinity była Darksteel Citadel, bo jest odtapowanym źródłem many, który jest artefaktem. Do tej ekipy dołączamy Treasure Vault, który robi to samo. Użycie umiejętności tworzenia treasure’ów będzie istotne bardzo rzadko, ale możemy w ten sposób zwiększyć ilość artefaktów potrzebnych do zbudowania lethalu za pomocą Cranial Plating.

Do tego dołączamy Silverbluff Bridge, który też jest landowym artefaktem. Mając aż tyle artefaktycznych landów, zaniżanie kosztów z Affinity jest trywialne.

Spire of Industry to najlepszy multi-kolorowy land dla artefaktycznych talii. Za niski koszt jednego życia możemy dodać dowolną manę, a jeśli potrzebujemy szarą manę, to tego życia nie musimy tracić.

I oczywiście gwiazda artefaktycznych talii – Urza’s Saga. Każdy już pewnie zna siłę tej karty. W tej talii konstrukty osiągają niebotyczne wielkości rzędu 10/10. W połączeniu z Włócznią wyszukaną też z Sagi bezproblemowo dominujemy stół.


Sideboard Guide

Takimi taliami musimy się sideboardować bardzo ostrożnie, żeby nie zmniejszyć za bardzo liczby potaniaczy albo pay-offów za te potaniacze. Musimy postarać się utrzymać balans. Działa tu klasyczna zasada – im mniej, tym lepiej.

UR Murktide

In: 3 Relic of Progenitus, 2 Etched Champion

Out: 4 Galvanic Blast, 1 Gingerbrute

Murktide będzie musiał wysajdować Ragavan, Nimble Pilferer, więc realnie musimy się martwić tylko o dwa zagrożenia, a te opierają się na grobie. Skoro tak, to Relic of Progenitus będzie mógł ich mocno spowolnić. Etched Champion jest nieblokowalny i niezabijalny. Kiedy ręka przeciwnika jest pełna removalu, Champion świeci.

Mono White Hammer

In: 2 Wear // Tear

Out: 2 Welding Jar

Prosta wymiana. Hammer nie będzie bardzo interaktywny, więc nie musimy mieć Jarów jako protekcji. Wear // Tear + Galvanic Blast powinny wystarczyć, aby nie umrzeć “znikąd” od Colossus Hammera.

Boros Burn

In: 4 Stubborn Denial

Out: 2 Myr Enforcer, 2 Welding Jar

Po sideboardzie będziemy bardzo interaktywni. Blast zabija stwory, Denial skontruje burn dobrany z czuba. Jeśli zagramy szybkie, duże stwory, to przeciwnik nie będzie w stanie się przebić. Pamiętajcie o tym, że Gingerbrute może dać nam trzy punkty życia no i uważajcie na Roiling Vortex.

UW Control

In: 4 Stubborn Denial, 2 Experimental Frenzy

Out: 1 Shadowspear, 1 Gingerbrute, 4 Galvanic Blast

Wymieniamy removal za kontry. Jeśli uda nam się przepchnąć Frenzy, to przeciwnik będzie miał duży problem. Jeszcze w tej samej turze co Frenzy będziemy pewnie mogli zagrać dużo czarów za 0 mana. Frenzy będzie idealnym zagraniem po Supreme Verdict ze strony przeciwnika.

Mill

In: 4 Stubborn Denial

Out: 2 Welding Jar, 1 Shadowspear, 1 Gingerbrute

Zachowujemy tutaj removal na kraby oraz kontry na silne millujące czary jak Archive Trap. Całe szczęście najmocniejszy czar Tasha’s Hideous Laughter jest mocno średni na nas, bo mamy dużo czarów za 7 mana.


Kompilacja najlepszych rozdań

Jako bonus prezentuję kilka obrzydliwie dobrych rozdań, które udało mi się zaprezentować na jednym z moich streamów. W takich sytuacjach naprawdę aż chce się grać.

Tura trzecia – 25 powera w stole, w tym 12 lata i 5 lifelink trample

Tura pierwsza – makao

Tura pierwsza Thought Monitor

Tura druga – 17 powera po dograniu kolejnego Companiona

Tura pierwsza przygotowanie do ataku za 8 w turze drugiej i przygotowanie do Thought Monitora

Spodobał Ci się ten wpis?

Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!

Author avatar

Filip Skórnicki

http://www.twitter.com/islandsinfront
Znany również jako "Skura" oraz "IslandsInFront". Od początku swojej rozpoczętej w Gatecrash kariery lubował się w puszczaniu tury i mana leakowaniu tego, co tylko można. Aktualnie tworzy content na Twitterze oraz YouTubie jako IslandsInFront. Znany z fanatycznej fascynacji Beta Islandami i graniem nimi z przodu. Ogromny fan Lay'sów, Present Perfect oraz grania w szaliku.www.twitter.com/islandsinfront