5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Aclazotz, Deepest Betrayal, Bonehoard Dracosaur, Helm of the Host
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Vito, Fanatic of Aclazotz, Palani’s Hatcher, Ojer Kaslem, Deepest Growth
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Trumpeting Carnosaur, Deadly Cover-Up, Intrude on the Mind
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Zoetic Glyph, Homicide Investigator, Triumphant Chomp
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. The Belligerent, Warden of the Inner Sky, Profit’s Eidetic Memory
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Projektor Inspector, Vanguard of the Rose, Poison Dart Frog
2,0: Typowe fillery.
Np. Waylaying Pirates, Oltec Cloud Guard, Oltec Archaeologists
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. Goldfury Strider, Staggering Size, Vitu-Ghazi Inspector
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Anzrag’s Rampage, Aggressive Sabotage, Combat Research
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Zoyowa’s Justice, Tectonic Hazard, Squirming Emergence
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Hit the Mother Lode, Ghalta, Stampede Tyrant, Academy Loremaster
Pełny spoiler | Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Bezkolorowe

Barkweave Crusher
Ocena: 1,5
Z ważnych rzeczy, które trzeba pamiętać, to że enlist dodaje się tylko do ataku, więc duże plecy tego elementala są zaletą. Problemem jest to, że zielony ma już innego bardzo dobrego stwora, który jest commonem.

Bite Down
Ocena: 2,5
Takie efekty w limited zawsze są dobre, a szczególnie wtedy, kied są na instancie. W Dominarii United może być gorszy niż zazwyczaj, dlatego że jest to multikolorowy dodatek, a kolor zielony ma zazwyczaj więcej mana fixingu, co z kolei sprawia, że łatwiej nam splashować inne kolory po bomby i removal.

Bog Badger
Ocena: 1.5
Dawno minęły czasy, gdy Trained Armodon był dobrą kartą. Czarny kicker nie wydaje mi się czymś, co sprawi, bym chciał grać tą kartą.

Broken Wings
Ocena: 0,5
Jaki kolor, taki Negate w side. Zawsze cieszę się, gdy mam w side Broken Wings, ale unikam grania nimi w maindecku.

Colossal Growth
Ocena: 1,0
Grałbym Giant growth nad tą kartą. To bardzo rozczarowujący podpak. „Pompki” obecnie jeżeli kosztują dwa mana powinny dawać jakieś dodatkowego efekty np Reveletion of Power był przyjemną kartą w poprzednim limited.

Deathbloom Gardener
Ocena: 2,5 – 3,0
Dostęp do many każdego koloru połączony z opcją zabicia dowolnego blokowanego stwora dają nam ocenę 2,5. Jeśli jednak Dominaria United będzie wybitnie multikolorowym setem, wtedy ten fixing będzie jeszcze lepszy i trzy punkty będą odpowiednią oceną.

Karta nr 160
Ocena: 5,0
Wurm jest wielki sam z siebie i kosztuje jedyne pięć mana, a do tego ma trample.
Podpakowuje cały stół z sobą włącznie.
Sprawia że możemy zagrywać więcej stworów, poprzez obniżanie mana kosztu w zamian za życie.
Bomba straszna i zawsze będę szczęśliwy, biorąc ją na pierwszym picku.

Elfhame Wurm
Ocena: 3,0
Najlepszy commonowy stwór w zielonym. Łatwy do zapłacenia koszt, solidne ciało i dwie bardzo dobre umiejętności.

Elvish Hydromancer
Ocena: 2,0 – 3,0
Tak naprawdę ocena tej karty zależy od tego, czy będziemy w stanie zapłacić dodatkowy koszt . Jeżeli tak, to jest to solidna karta. 3/2 za trzy mana to nie są też żenujące statystyki, jeśli przyjdzie potrzeba, by zagrać elfickiego maga bez kickera. Dla takich kart gra się Tangled Islet w decku, nawet gdy to jest nasz jedyny „niebieski” czar.

Floriferous Vinewall
Ocena: 1,0
Istnieje ryzyko, że nie trafimy. To typowa dwudziesta trzecia karta do decku w sealedzie i 13-14 pick w drafcie.

Gaea’s Might
Ocena: 1,0
Musimy posiadać cztery typy basiców, by ta karta była lepsza od Giant Growth. Jest to spore wyzwanie, tym bardziej że 4-5C decki nie są zainteresowane podpakami, tylko fixingiem i dobrymi czarami.

Herd Migration
Ocena: 4,5
Design tej karty bardzo przypomina mi Greater Tanuki z Kamigawy: Neon Dynasty, tylko że tutaj zamiast wielkiego byczka dostajemy pokaźne stadko bestii. To genialna karta zarówno w początkowej fazie rozgrywki, gdy daje nam brakującego basica (fixing w multikolorowych setach jest premium), jak i gdy mamy siedem mana, by przyzwać te 4-5 bestii.

Hexbane Tortoise
Ocena: 1,5
Jedyne, co ratuje tę kartę przed sideboardem, to zdolność ward. Żółw może być dobry przeciwko deckom, które mają dużo removalu, lecz mało stworków.

Leaf-Crwoned Visionary
Ocena: 0,0
Jest to zbyt synergiczna karta, by była dobra w limited.

Linebreaker Baloth
Ocena: 2,0
Elfhame Wurm wydaje mi się lepszą karta niemal zawsze poza bardzo specyficznymi sytuacjami, gdy gramy na jakieś tokeny, bądź przeciwko tribalowi ścian.
Llanowar Greenwidow
Ocena: 4,0
O sile tej karty stanowi „flashback” który kosztuje nas od sześciu do trzech mana. W secie występuje też karty które kładą karty z biblioteki do naszego grobu i umieszczenie tam zielonej wdowy jest miłym bonusem.

Llanowar Loamspeaker
Ocena: 4,0
Bardzo dobra rampa, która sprawdzi się również w późniejszej fazie gry. Gdy nie będziemy już mieć czarów do zagrania, da nam atakujące elementale 3/3. Będę bardzo szczęśliwy, biorąc tego elfa jako P1P1.

Llanowar Stalker
Ocena: 0,0
Stworki 1/1 za jeden mana są niegrywalne w limited poza specyficznymi dodatkami, na który Dominaria United nie wygląda.

Magnigoth Sentry
Ocena: 2,5
Bardzo chciałbym dać mu cztery, bo byłby typem 4/4 za cztery mana z oceną cztery ale nie jest aż taki dobry.
Solidne statystyki w stosunku do zainwestowanej many oraz reach podbijają ocenę o pół punkta.

Mossbeard Ancient
Ocena: 3,0
Widać, że zielony w tym dodatku jest bardzo tradycyjny. Jest rampa, są fight spelle i byczki, do których warto się rampić.
Tutaj za siedem mana dostajemy potężnego drzewca, który na wejściu do gry stabilizuje sytuację przez dodanie nam pięciu życia.

Nishoba Brawler
Ocena: 2,5
Cztero- i pięciokolorowe decki zazwyczaj nie są agresywne w początkowej fazie gry, więc w nich zaczynamy z stworem 2/3 trample za dwa mana, który dobrze blokuje, a potem może atakować za trzy do pięciu obrażeń. Im dłużej rozmyślam na temat tej karty, tym lepsza mi się wydaje, szczególnie że commonowe lądy jak np. Sacred Peaks są dualami, czyli mają dwa typy basic.

Quirion Beastcaller
Ocena: 2,0
Tu mamy rodzaj karty, którego bardzo nie lubię. Jest bardzo potężna, jeśli zagramy ją w drugiej turze i jest bardzo słaba, gdy ją dobieramy w późniejszych turach.

Scout the Wilderness
Ocena 3,5
Ubóstwiam takie karty w limited. Na początku szukamy basic landa, co jest dość pożądane w tym formacie, a w późniejszym etapie rozgrywki dostajemy możliwość stworzenia dwóch tokenów, co sprawia że karta jest dobra w każdym momencie gry.

Silverback Elder
Ocena: 4,5
Przepotężna reinkarnacja Harambe. Jedyny stwór, który może zagrozić dominacji terytorialnej naszego goryla, kosztuje siedem mana. Umiejętność dodawania życia sprawia, że przegranie jakiegolwiek wyścigu na obrażenia będzie praktycznie niemożliwe, a szukanie ladów też jest pomocne. Niszczenie artefaktów lub enchantmentów będzie najrzadziej używane, chyba że gramy na biały kolor, który posiada aż trzy removale enchantmenty. Gdyby kosztował , to dałbym mu pięć.

Slimefoot’s Survey
Ocena: 1,5
Nawet przy moim entuzjazmie do rampienia się, mam świadomość, że jest to słaba karta w porównaniu do dwóch innych czarów za . Scry w ilości typów basików niby trochę ratuje tę kartę, lecz nadal unikałbym grania nią.

Snarespinner
Ocena: 0,5
Jeśli przeciwnik pokaże nam dużo stworów z lataniem, to wsadzimy tę kartę z sideboardu do maindecka.

Strength of the Coalition
Ocena: 0,0 – 2,5
Bez dostępu do białej many nie powinniśmy grać tym czarem, lecz gdy mamy w swym decku pola, to karta bardzo dobrze współgra z dużą ilością białych czarów, które zajmują się generowaniem tokenów 1/1.

Sunbathing Rootwalla
Ocena: 1,5
Można nią grać, jeśli brakuje nam czegoś za dwa mana, a krzywa many w naszym decku jest bardzo wysoka.

Tail Swipe
Ocena: 1,5
Bite Down jest lepsze i jest commonem, co jest dość zabawną sytuacją, gdyż oba czary są w miarę podobne do siebie. Gdybym miał zbyt mało removalu, to grałbym nią, lecz z grymasem niezadowolenia na twarzy.
Tear Asunder
Ocena: 0,5 – 3,0
To bardzo dobra werjsa Naturalize. Exile jest zawsze lepszy niż zniszczenie. Tutaj tak naprawdę większość osób będzie grać tym jako twardym removalem za cztery mana.

Territorial Maro
Ocena: 3,5
Ochroniarz Maro ma wszystko, czym Yavimaya Sojourner chciałby być. Zakładam, że w momencie zagrania będzie minimum 6/6 z potencjałem na wzrost, gdyż jak już wspominałem wcześniej, commonowe lądy mają po dwa typy basików.

Threats Undetected
Ocena: 2,0
Wybieramy cztery najlepsze stwory z decku (z różnym atakiem), a przeciwnik daje nam dwa z nich. To brzmi jak całkiem solidne zielone Divination. Na pewno spróbuję zagrać tą kartą i mam nadzieję że mnie nie rozczaruje.

Urborg Lhurgoyf
Ocena: 2,0
Gdy zagramy go w trzeciej turze z kickerem, będzie potężnym stworem 1/2. Wydaje mi się, że będzie dobry tylko w deckach w kolorach BUG, które skupią się przewijaniu siebie.

Vineshaper Prodigy
Ocena: 1,0 – 3,5
Dwukolorowy Organ Hoarder jest grywalny tylko wtedy, gdy mamy zapewniony dostęp do niebieskiej many. A gdy go mamy, to jest to bardzo niepozorny, lecz potężny common. W slabszej paczce może być pierwszym pickiem

The Weatherseed Treaty
Ocena: 3,5
Jak pewnie zauważyliście, jestem dużym fanem fixingu w tym secie i tu mamy kolejną genialną kartę.tego typu. Gdy zagrywamy ją w trzeciej turze, to chcemy odpalić wszystkie rozdziały sagi, a gdy jesteśmy pod presją i nie mamy czasu na szukanie lądy wtedy, mały saproling będzie naszym bohaterskim obrońcą. Brakuje nam pary obrażeń? Od razu odpalamy ostatni rozdział, podpakowując naszego stwora – ku zwycięstwu.

The World Spell
Ocena: 0,0 – 3,0 (?)
Strasznie dziwny Tooth and Nail wciśniety w sagę, której problemem jest to, że jest strasznie wolna i zazwyczaj nie wstawimy do gry nic, co kosztuje więcej niż siedem mana, bo po prostu nie ma takich kart w formacie. Nie ma żadnego Eldrazi. Z drugiej strony jest to w miarę dobre value i coś, do czego warto się rampić. Trudno wydać jednoznaczny wyrok, bo karta jest skomplikowana.

Yavimaya Iconoclast
Ocena: 2,0 – 3,0
Tu dużo zależy od formatu. W drafcie możliwe jest, że złożymy agresywny deck, gdzie ta karta będzie solidna. W sildzie większość decków z zielonym to będą wielokolorowe rampy, gdzie ten elf po prostu nie pasuje do planu rozgrywki.

Yavimaya Sojourner
Ocena: 1,0
Bardzo nie chciałbym być zmuszony, by grać tą kartą. Zielony ma już dwa solidne commony, które spełniają zadanie midrange’owego kabana z dobrymi statystykami: Elfhame Wurm i Magnigoth Sentry.
Pełny spoiler | Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Bezkolorowe
Korekta: Mateusz Borkowicz
Spodobał Ci się ten wpis?
Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!