5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Aclazotz, Deepest Betrayal, Bonehoard Dracosaur, Helm of the Host
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Vito, Fanatic of Aclazotz, Palani’s Hatcher, Ojer Kaslem, Deepest Growth
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Trumpeting Carnosaur, Deadly Cover-Up, Intrude on the Mind
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Zoetic Glyph, Homicide Investigator, Triumphant Chomp
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. The Belligerent, Warden of the Inner Sky, Profit’s Eidetic Memory
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Projektor Inspector, Vanguard of the Rose, Poison Dart Frog
2,0: Typowe fillery.
Np. Waylaying Pirates, Oltec Cloud Guard, Oltec Archaeologists
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. Goldfury Strider, Staggering Size, Vitu-Ghazi Inspector
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Anzrag’s Rampage, Aggressive Sabotage, Combat Research
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Zoyowa’s Justice, Tectonic Hazard, Squirming Emergence
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Hit the Mother Lode, Ghalta, Stampede Tyrant, Academy Loremaster

Ancient Lumberknot
Ocena: 2,5
„Efekt Dorana” w dobrze zbudowanym BG sprawi, że nasze stwory będą po prostu większe niż wszystko to, co zagrywa przeciwnik, a Unhallowed Phalanx stanie się zagrożeniem nie do zatrzymania w combacie. Mam tylko obawę, czy wkładając do talii dużo stworów ze statystykami typu 2/5, nie wpadamy w pułapkę deckbuildingową. Takie stwory będą miały duży problem z zamknięciem gry, jeżeli przeciwnik znajdzie removal na naszego Ancient Lumberknota. Uważajcie również, żeby Lumberknot nie zginął w combacie, bo wtedy wszystko może się posypać.

Anje, Maid of Dishonor
Ocena: 4,5
W dobrze złożonym RB tokeny krwi powinny sprawnie gromadzić się na battlefieldzie, co zresztą Anje również usprawnia. Jej statystyki są ponad przeciętną, a umiejętność aktywowana to prawdopodobnie najlepszy z możliwych sposobów na wykorzystanie blood tokenów. Wygrana z Anje w stole powinna przyjść bardzo szybko.

Bloodtithe Harvester
Ocena: 3,5
Taki sposób na wykorzystanie krwi również bardzo mi się podoba – ba, nawet nie tracimy tokenów po aktywacji, wystarczy na chwilę je zgromadzić. Plus za mocne, agresywne statystyki.
Brine Comber // Brinebound Gift
Ocena: 2,0
Brine Comber nieco zawodzi. Stwór 1/1 z latającym tokenem 1/1 za trzy mana to efekt poniżej średniej. Ogólnie stwory w UW są dość wątłe i w tych słabych statystykach widzę główny problem tego archetypu. Wątpię, żeby śladem UW Disturb z Midnight Hunt ta para kolorów znalazła się w top 3 w Crimson Vow.
Robienie tzw. Voltrona z jednego ze swoich stworów niesie za sobą olbrzymie ryzyko. Najczęściej optymalnym zagraniem jest rozdawanie aur z disturba różnym stworom, tak żeby nie narażać się na point removal, który może wszystko zepsuć.
Child of the Pack // Savage Packmate
Ocena: 3,5
Tavern Ruffian na sterydach. Umiejętność tworzenia tokenów pozwoli robić użytek z many i jednocześnie flipować wszystkie nasze wilkołaki. Czyżby RG Wilkołaki miały awansować z ostatniego miejsca wśród innych archetypów?Dorothea, Vengeful Victim // Dorothea’s Retribution
Ocena: 4,0
Stworowa strona Doroty skutecznie będzie psuć przeciwnikowi możliwość atakowania w początkowych turach, bo wymiana two-dropa z każdym droższym stworem będzie bardzo niekorzystna. Wraca jako aura, która bardzo szybko wygra nam grę, jeżeli tylko będziemy w stanie atakować zaenchantowanym stworem (polecam rzucać na lataczy).
Edgar, Charmed Groom // Edgar Markov’s Coffin
Ocena: 4,0
Białych wampirów znajdziemy w Crimson Vow tyle co kot napłakał, ale pompowanie czarnych to bardzo dobra zdolność. Do tego niemal pewne trzy tokeny po śmierci (jeśli przeciwnik nie ma Abrade) robią z Edgara bardzo mocnego zawodnika.

Eruth, Tormented Prophet
Ocena: 3,0
Solidne defensywne statystyki i umiejętność, która może nam wygrać grę… albo nas przewinąć. Dlatego uważam, że Eruth lepsza będzie w bardziej agresywnych buildach UR, aniżeli w tych kontrolnych – w dodatku sprawia, że będziemy mieć duży problem z reagowaniem w turze przeciwnika, szczególnie jeśli w naszej talii znajdą się kontry.

Grolnok, the Omnivore
Ocena: 2,0
Mocno średnie statystyki i dosłownie antysynergia z self-millem. Ale jak to? Ano jeżeli wyexilujecie karty dla Grolnoka, to na przykład taki Vilespawn Spider nie zrobi z nich nigdy żadnego pożytku. Ponadto w chwili, gdy Grolnok dostanie removal, możemy pożegnać się z kartami na dobre, co zaburza wiele synergii w UG.

Halana and Alena, Partners
Ocena: 5,0
Chyba najmocniejsza karta w Crimson Vow niebędąca mythikiem. Statystyki o wartości 4/5 w turze, w której wejdzie, dobre keywordy i fakt, że countery zostają nawet, jeśli dostanie removalem w turze przeciwnika – power level podobny do Esika’s Chariot, a w przeciwieństwie do rydwany nie wymaga od nas atakowania, żeby robić przewagę po naszej stronie stołu. Jeśli znajdziecie dobry sposób na zwiększenie powera Halany i Aleny, to karta robi się już obrzydliwie potężna.

Kaya, Geist Hunter
Ocena: 2,0
Jeżeli jesteście w stanie obronić ją przez trzy tury, to ultimatum powinno wygrać grę. Ale niestety jej +1 jest średnie, a -2 słabe, bo jeszcze bardziej sytuacyjne. Ogólnie to Kaya czasami się odpali i wtedy będzie super, ale zbyt wiele rzeczy musi pójść po naszej myśli.

Markov Purifier
Ocena: 3,5
Bardzo solidny three-drop. Statystyki są przeciętne, ale obie zdolności to nadrabiają.

Markov Waltzer
Ocena: 3,0
Statystyki 2/3 w ataku skrzydeł nie urywają przy tym koszcie, jednak możliwość rozdania bonusu innym stworom jest na tyle uniwersalna, że ta karta powinna błyszczeć w WR taliach i tworzyć bardzo niewygodne dla przeciwnika ataki.

Odric Blood-Cursed
Ocena: 2,0
3/3 za trzy mana to podłoga tej karty. Sufit jest niewiele wyżej. Czasami zrobi jeden token, rzadko dwa. Słabiutko.

Old Rutstein
Ocena: 3,5
Im dłużej w stole, tym więcej value. Szczególnie podoba mi się opcja robienia skarbów, która będzie nas fixować i rampić, co może być lepszą opcją dla GB decków niż zabawa toughnessem.

Olivia, Crimson Bride
Ocena: 4,0
Ma potencjał na wygrywanie gier w turze, w której ją zagramy. Im dłużej w stole, tym bliżej wygranej będziemy, o ile nasze ożywione stwory nie rozbiją się o obronę przeciwnika. Jeżeli nie mamy w grobie stworów, które mogą mieć znaczenie w ataku, to możemy użyć blood tokenów, żeby wrzucić do grobu jakiegoś kabana.
Runo Stromkirk // Krothuss, Lord of the Deep
Ocena: 3,5
Raczej nie chcemy grać w talii więcej niż jednym stworem za sześć mana, a więc trudno może być go flipnąć. Jeśli jednak już się to uda, to dostaniemy taniego lataka o statystykach grubo powyżej przeciętnej i świetną zdolnością. To jednak mrzonki. Latak 1/4, który często gwarantuje nam dobry draw w kolejnej turze zasługuje na niezłą ocenę 3,5/5.

Sigardian Paladin
Ocena: 3,5
Uważam, że to najsilniejszy z dwukolorowych uncommonów. Ciało jest bardzo w porządku. Pierwsza zdolność będzie odpalać się często w ataku za darmo, bez potrzeby zagrywania innych kart, dzięki umiejętności training na innych stworach. No i właśnie z czterema punktami powera Sigardian Paladin jest świetnym trenerem. Cztery punkty odzyskanego życia potrafią przesądzić wynik wyścigu. Ponieważ sposobów na położenie counterów na instancie jest mało, w turze przeciwnia raczej będziemy musieli polegać na drugiej umiejętności.

Skull Skaab
Ocena: 3,5
Skull Skaab zagrany w drugiej turze powoduje, że stwory w UB Exploit będą robiły jeszcze lepsze tempo. Do tego jest w stanie stworzyć świetną krzywą z Persistent Specimen, którego właściwie upgrade’uje do statystyk 2/2, a dwa misie w drugiej turze to naprawdę niezły początek gry. Jest obrzydliwie dobry w zestawie dwóch i więcej kopii.

Torens, Fist of Angels
Ocena: 4,5
Monastery Mentor dla stworkowych decków, czyli takich, jakimi chcemy grać w limited. O ile normalny stosunek stworów do pozostałych czarów to przeważnie coś około 15:8, to z Torensem w talii celujemy raczej w 20:3. Darmowe tokeny, które atakują jako 2/2 i mają szansę na jeszcze większy wzrost, to coś, co będzie wygrywało gry.
Vilespawn Spider
Ocena: 3,5
Bardzo dobre statystyki z istotną zdolnością reach powinny dać nam trochę czasu na odpalenie naszej self-millującej maszyny. W dobrze zbudowanym decku UG przewijanie kart do grobu daje po prostu value, więc im dłużej Vilespawn Spider będzie w stole, tym bardziej powinna urosnąć nasza przewaga wynikająca z dostępu do większej puli efektów niż tylko karty na stole. Zdolność aktywowana to ledwie wspomnienie po Spiders Spawning, ale w late game stworzenie 10+ robali powinno szybko zamknąć grę.

Wandering Mind
Ocena: 3,5
Sytuacja, w której Wandering Mind w deckach UR nie trafi jakiegoś czaru, powinna zdarzać się bardzo rzadko, ale nawet wtedy 2/1 latak za trzy mana to nie jest najgorszy deal. Jeżeli założymy, że w ~80% przypadków będzie trafiał, to mamy świetnego stwora, który robi na wejściu efekt znacznie lepszy od „draw a card”.
Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Bezkolorowe
Spodobał Ci się ten wpis?
Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!