Analiza Innistrad: Crimson Vow w limited – multikolor

Paweł Bujanowicz10.11.2021Czas czytania: 7 minut(y)

5.0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Przykłady: Oko, Thief of Crowns, Dream Trawler, Ugin, the Spirit Dragon.
4.5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Bonecrusher Giant, Everquill Phoenix, Massacre Wurm.
4.0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Wicked Wolf, Cubwarden, Stormwing Entity.
3.5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Loch Dragon, Trail of Crumbs, Conclave Mentor.
3.0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. Oakhame Adversary, Grimdancer, Pridemalkin.
2.5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Careless Celebrant, Bristling Boar, Deathbloom Thallid.
2.0: Typowe fillery
Np. Alseid of Life’s Bounty, Cathartic Reunion, Teferi’s Protege.
1.5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. Final Flare, Light of Hope, Chandra’s Pyreling.
1.0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Tall as a Beanstalk, Towering-Wave Mystic, Aegis Turtle.
0.5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Specter’s Shriek, Barrier Breach, Negate.
0.0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Deafening Silence, Irencrag Feat, Nyx Lotus.


Ancient Lumberknot
Ocena: 2,5

„Efekt Dorana” w dobrze zbudowanym BG sprawi, że nasze stwory będą po prostu większe niż wszystko to, co zagrywa przeciwnik, a Unhallowed Phalanx stanie się zagrożeniem nie do zatrzymania w combacie. Mam tylko obawę, czy wkładając do talii dużo stworów ze statystykami typu 2/5, nie wpadamy w pułapkę deckbuildingową. Takie stwory będą miały duży problem z zamknięciem gry, jeżeli przeciwnik znajdzie removal na naszego Ancient Lumberknota. Uważajcie również, żeby Lumberknot nie zginął w combacie, bo wtedy wszystko może się posypać.


Anje, Maid of Dishonor
Ocena: 4,5

W dobrze złożonym RB tokeny krwi powinny sprawnie gromadzić się na battlefieldzie, co zresztą Anje również usprawnia. Jej statystyki są ponad przeciętną, a umiejętność aktywowana to prawdopodobnie najlepszy z możliwych sposobów na wykorzystanie blood tokenów. Wygrana z Anje w stole powinna przyjść bardzo szybko.


Bloodtithe Harvester
Ocena: 3,5

Taki sposób na wykorzystanie krwi również bardzo mi się podoba – ba, nawet nie tracimy tokenów po aktywacji, wystarczy na chwilę je zgromadzić. Plus za mocne, agresywne statystyki.


Brine Comber // Brinebound Gift
Ocena: 2,0

Brine Comber nieco zawodzi. Stwór 1/1 z latającym tokenem 1/1 za trzy mana to efekt poniżej średniej. Ogólnie stwory w UW są dość wątłe i w tych słabych statystykach widzę główny problem tego archetypu. Wątpię, żeby śladem UW Disturb z Midnight Hunt ta para kolorów znalazła się w top 3 w Crimson Vow.

Robienie tzw. Voltrona z jednego ze swoich stworów niesie za sobą olbrzymie ryzyko. Najczęściej optymalnym zagraniem jest rozdawanie aur z disturba różnym stworom, tak żeby nie narażać się na point removal, który może wszystko zepsuć.


Child of the Pack // Savage Packmate
Ocena: 3,5

Tavern Ruffian na sterydach. Umiejętność tworzenia tokenów pozwoli robić użytek z many i jednocześnie flipować wszystkie nasze wilkołaki. Czyżby RG Wilkołaki miały awansować z ostatniego miejsca wśród innych archetypów?


Dorothea, Vengeful Victim // Dorothea’s Retribution
Ocena: 4,0

Stworowa strona Doroty skutecznie będzie psuć przeciwnikowi możliwość atakowania w początkowych turach, bo wymiana two-dropa z każdym droższym stworem będzie bardzo niekorzystna. Wraca jako aura, która bardzo szybko wygra nam grę, jeżeli tylko będziemy w stanie atakować zaenchantowanym stworem (polecam rzucać na lataczy).


Edgar, Charmed Groom // Edgar Markov’s Coffin
Ocena: 4,0

Białych wampirów znajdziemy w Crimson Vow tyle co kot napłakał, ale pompowanie czarnych to bardzo dobra zdolność. Do tego niemal pewne trzy tokeny po śmierci (jeśli przeciwnik nie ma Abrade) robią z Edgara bardzo mocnego zawodnika.


Eruth, Tormented Prophet
Ocena: 3,0

Solidne defensywne statystyki i umiejętność, która może nam wygrać grę… albo nas przewinąć. Dlatego uważam, że Eruth lepsza będzie w bardziej agresywnych buildach UR, aniżeli w tych kontrolnych – w dodatku sprawia, że będziemy mieć duży problem z reagowaniem w turze przeciwnika, szczególnie jeśli w naszej talii znajdą się kontry.


Grolnok, the Omnivore
Ocena: 2,0

Mocno średnie statystyki i dosłownie antysynergia z self-millem. Ale jak to? Ano jeżeli wyexilujecie karty dla Grolnoka, to na przykład taki Vilespawn Spider nie zrobi z nich nigdy żadnego pożytku. Ponadto w chwili, gdy Grolnok dostanie removal, możemy pożegnać się z kartami na dobre, co zaburza wiele synergii w UG.


Halana and Alena, Partners
Ocena: 5,0

Chyba najmocniejsza karta w Crimson Vow niebędąca mythikiem. Statystyki o wartości 4/5 w turze, w której wejdzie, dobre keywordy i fakt, że countery zostają nawet, jeśli dostanie removalem w turze przeciwnika – power level podobny do Esika’s Chariot, a w przeciwieństwie do rydwany nie wymaga od nas atakowania, żeby robić przewagę po naszej stronie stołu. Jeśli znajdziecie dobry sposób na zwiększenie powera Halany i Aleny, to karta robi się już obrzydliwie potężna.


Kaya, Geist Hunter
Ocena: 2,0

Jeżeli jesteście w stanie obronić ją przez trzy tury, to ultimatum powinno wygrać grę. Ale niestety jej +1 jest średnie, a -2 słabe, bo jeszcze bardziej sytuacyjne. Ogólnie to Kaya czasami się odpali i wtedy będzie super, ale zbyt wiele rzeczy musi pójść po naszej myśli.


Markov Purifier
Ocena: 3,5

Bardzo solidny three-drop. Statystyki są przeciętne, ale obie zdolności to nadrabiają.


Markov Waltzer
Ocena: 3,0

Statystyki 2/3 w ataku skrzydeł nie urywają przy tym koszcie, jednak możliwość rozdania bonusu innym stworom jest na tyle uniwersalna, że ta karta powinna błyszczeć w WR taliach i tworzyć bardzo niewygodne dla przeciwnika ataki.


Odric Blood-Cursed
Ocena: 2,0

3/3 za trzy mana to podłoga tej karty. Sufit jest niewiele wyżej. Czasami zrobi jeden token, rzadko dwa. Słabiutko.


Old Rutstein
Ocena: 3,5

Im dłużej w stole, tym więcej value. Szczególnie podoba mi się opcja robienia skarbów, która będzie nas fixować i rampić, co może być lepszą opcją dla GB decków niż zabawa toughnessem.


Olivia, Crimson Bride
Ocena: 4,0

Ma potencjał na wygrywanie gier w turze, w której ją zagramy. Im dłużej w stole, tym bliżej wygranej będziemy, o ile nasze ożywione stwory nie rozbiją się o obronę przeciwnika. Jeżeli nie mamy w grobie stworów, które mogą mieć znaczenie w ataku, to możemy użyć blood tokenów, żeby wrzucić do grobu jakiegoś kabana.


Runo Stromkirk // Krothuss, Lord of the Deep
Ocena: 3,5

Raczej nie chcemy grać w talii więcej niż jednym stworem za sześć mana, a więc trudno może być go flipnąć. Jeśli jednak już się to uda, to dostaniemy taniego lataka o statystykach grubo powyżej przeciętnej i świetną zdolnością. To jednak mrzonki. Latak 1/4, który często gwarantuje nam dobry draw w kolejnej turze zasługuje na niezłą ocenę 3,5/5.


Sigardian Paladin
Ocena: 3,5

Uważam, że to najsilniejszy z dwukolorowych uncommonów. Ciało jest bardzo w porządku. Pierwsza zdolność będzie odpalać się często w ataku za darmo, bez potrzeby zagrywania innych kart, dzięki umiejętności training na innych stworach. No i właśnie z czterema punktami powera Sigardian Paladin jest świetnym trenerem. Cztery punkty odzyskanego życia potrafią przesądzić wynik wyścigu. Ponieważ sposobów na położenie counterów na instancie jest mało, w turze przeciwnia raczej będziemy musieli polegać na drugiej umiejętności.


Skull Skaab
Ocena: 3,5

Skull Skaab zagrany w drugiej turze powoduje, że stwory w UB Exploit będą robiły jeszcze lepsze tempo. Do tego jest w stanie stworzyć świetną krzywą z Persistent Specimen, którego właściwie upgrade’uje do statystyk 2/2, a dwa misie w drugiej turze to naprawdę niezły początek gry. Jest obrzydliwie dobry w zestawie dwóch i więcej kopii.


Torens, Fist of Angels
Ocena: 4,5

Monastery Mentor dla stworkowych decków, czyli takich, jakimi chcemy grać w limited. O ile normalny stosunek stworów do pozostałych czarów to przeważnie coś około 15:8, to z Torensem w talii celujemy raczej w 20:3. Darmowe tokeny, które atakują jako 2/2 i mają szansę na jeszcze większy wzrost, to coś, co będzie wygrywało gry.


Vilespawn Spider
Ocena: 3,5

Bardzo dobre statystyki z istotną zdolnością reach powinny dać nam trochę czasu na odpalenie naszej self-millującej maszyny. W dobrze zbudowanym decku UG przewijanie kart do grobu daje po prostu value, więc im dłużej Vilespawn Spider będzie w stole, tym bardziej powinna urosnąć nasza przewaga wynikająca z dostępu do większej puli efektów niż tylko karty na stole. Zdolność aktywowana to ledwie wspomnienie po Spiders Spawning, ale w late game stworzenie 10+ robali powinno szybko zamknąć grę.


Wandering Mind
Ocena: 3,5

Sytuacja, w której Wandering Mind w deckach UR nie trafi jakiegoś czaru, powinna zdarzać się bardzo rzadko, ale nawet wtedy 2/1 latak za trzy mana to nie jest najgorszy deal. Jeżeli założymy, że w ~80% przypadków będzie trafiał, to mamy świetnego stwora, który robi na wejściu efekt znacznie lepszy od „draw a card”.


Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Bezkolorowe

Author avatar

Paweł Bujanowicz

http://www.twitter.com/bujanowicz

3 komentarze

 1. Robert_PL

  „Halana and Alena, Partners
  Ocena: 5,0
  Chyba najmocniejsza karta w Crimson Vow niebędąca mythikiem. Statystyki o wartości 4/5 w turze, w której wejdzie”

  Jakim cudem będzie 4/5 w turze, w której wchodzi?

 2. Robert_PL

  A, to wybacz, Pawle, nie załapałem skrótu myślowego.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *