Analiza Innistrad: Crimson Vow w limited – niebieski

Maciej Janik07.11.2021Czas czytania: 9 minut(y)

5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Hauntwoods Shrieker, Overlord of the Boilerbilges, Maha, Its Feathers Night
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Season of the Burrow, Unholy Annex // Ritual Chamber, Kitnap
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Defiant Survivor, Hunter’s Talent, Emberheart Challenger
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Entity Tracker, Pawpatch Recruit, Baylen, the Haymaker
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. Pyroclasm, Polliwallop, Long River Lurker
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Ripchain Razorkin, Festival of Embers, Flesh Burrower
2,0: Typowe fillery.
Np. Sunshower Druid, Mind Spiral, Might of the Meek
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. High Stride, Nightwhorl Hermit, Grab the Prize
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Frantic Strength, Hoarder’s Overflow, Demonic Counsel
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Leyline of Resonance, Heirloom Epic, For the Common Good
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Marina Vendrell’s Grimoire, Doomsday Excruciator, Leyline of Mutation


Alchemist’s Retrieval
Ocena: 2,0

Nie przepadam za takimi sztuczkami w limited, jeśli nie zwracają karty.


Binding Geist // Spectral Binding
Ocena: 2,5

Trudno jest ocenić jak dobre są karty z mechaniką disturb, które wracają jako aury. Tutaj mamy zawodnika, któremu dam trochę kredytu zaufania.


Biolume Egg // Biolume Serpent
Ocena: 3,5

To jeden z najsilniejszych uncommonów dla archetypu UB Exploit. Jako ścianka spełnia swoją rolę, broniąc od trzeciej tury, a w najlepszym scenariuszu poświęcimy go w czwartej turze i od piątej będziemy mogli atakować stworem 4/4! Odpalenie efektu dowolnej karty z mechaniką disturb bez faktycznej straty stwora stworzy tempo, z którym wiele decków nie będzie mogło sobie poradzić. Dodajmy do tego jeszcze scry 2 na wejściu jaja i spokojnie możemy je first-pickować.


Cemetery Illuminator
Ocena: 4,5

Przed Wami stwór 2/3 flying, który może robić za grave hate i dodatkowo robi card advantage. Brzmi jak bomba i możliwe, że zasługuje nawet na piątkę.


Chill of the Grave
Ocena: 2,5

To bardzo solidna sztuczka. Stosunkowo łatwo będzie to zagrać ją za dwa many, a wtedy generuje świetne tempo, zwracając kartę. Polecam nią grać.


Cobbled Lancer
Ocena: 3,5

Kolejna bardzo mocna karta. W self-millach powinniśmy wstanie zagrywać go dosyć wcześnie, a to że po śmierci zamienia się w kartę, jest po prostu fenomenalne.


Consuming Tide
Ocena: 2,0

Nie przepadam za tego typu efektami. Tracimy tempo i z reguły nie pozbywamy się największego zagrożenia przeciwnika. Karta wydaje mi się zbyt sytuacyjna i nie polecam grania nią.


Cradle of Safety
Ocena: 2,0

Kolejna sytuacyjna karta. Im mamy więcej synergii z enchamentami i więcej bomb, które chcemy bronić, tym jest lepsza. Ale to nic specjalnego.


Cruel Witness
Ocena: 2,5

To bardzo solidny latacz. W Innistrad: Crimson Vow napełnianie grobu przynosi dużo korzyści, a oprócz tego już samo filtorwanie drawów jest korzystne. Ptakiem gramy w każdej niebieskiej talii.


Diver Skaab
Ocena: 3,5

Jeden z lepszych stworów z exploitem. Solidne statystyki i efekt Griptide na wejściu robi z Nurka naprawdę solidnego uncommona. Pamiętajcie, że w taliach UB bradzo ważne będzie posiadanie odpowiednich stworów do poświęcania.


Dreadlight Monstrosity
Ocena: 2,5

Ten wielki krab który powinien spokojnie działać jako finisher. Często będzie pasował do decku dokładnie w takiej roli, zakładając, że jestesmy w stanie aktywować jego zdolność, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to raczej nie jest warty naszej uwagi.


Dreamshackle Geist
Ocena: 4,0

Niesamowicie silny latacz, który pozwala przebić dodatkowe obrażenia w turze zagrania go, albo wyłączyć na turę stwora, który nas atakował i odwrócić bieg wyścigu. Do tego ma agresywne statystyki przy niskim koszcie – nic, tylko grać.


Fear of Death
Ocena: 1,5

Pseudo-removal, którym gramy najczęściej tylko wtedy, jeśli naprawdę potrzebujemy się millować, albo naprawdę nie mamy żadnych innych odpowiedzi na stwory przeciwnika. W innych przypadkach unikać.


Geistlight Snare
Ocena: 2,5

Nie przepadam za kontrami za trzy mana, ale ta w odpowiednim deckuy powinna być Mana Leakiem, a czasem nawet kosztować tylko i wtedy już widzę sens grania nią.


Geralf, Visionary Stitcher
Ocena: 4,5

Bardzo mocna erka. Możliwość zamieniania naszych defensywnych stworów w lataczy X/X będzie w stanie skończyć niejedną rozgrywkę. Umiejętności możemy używać na instancie, co zmusza przeciwnika do usunięcia tego stwora, zanim odpowie na inne.


Gutter Skulker // Gutter Shortcut
Ocena: 3,0

Tutaj mamy przykład naprawdę solidnej karty z mechaniką disturb. Wymaga od przeciwnika dwóch odpowiedzi, albo będzie w stanie samotnie skończyć grę.


Hullbreaker Horror
Ocena: 4,5

Kraken jest trochę drogi, ale nie dość, że może robić za niespodziewanego blokera, to jego umiejętność jest z tych, które pozwalają bardzo szybko skończyć mecz. Może nawet zasługuje na piątkę…


Inspired Idea
Ocena: 3,5

Draw trzech za to bardzo solidna opcja, a obniżenie limitu kart na ręce ma znaczenie tak naprawdę tylko w early game. Dlatego gramy tym w każdym niebieskim decku.


Jacob Hauken, Inspector // Hauken’s Insight
Ocena: 3,5

Efekt a’la Merfolk Looter na stworze, który w late game zmiania się w solidne źródło card advantage. Bardzo chętnie sprawdze tę kartę w praktyce.


Lantern Bearer // Lanterns’ Lift
Ocena: 2,0

Akceptowalny common. Żadnej z połówek nie wsadziłbym do decku gdyby były wersjami „stand alone”, ale razem są wystarczająco dobre.


Lunar Rejection
Ocena: 3,0

Jak nie przepadam za bouncem bez drawu, to taki, który zwraca kartę, uwielbiam. Tutaj mamy ciekawy balans. W wersji za dwa mana karta jest fenomenalna (choć wąska w zastosowaniu), a rzucana za cztery jest akceptowalna. Dlatego w sumie dam tróję i sam będę mieścił ją w praktycznie każdej niebieskiej talii.

Mirrorhall Mimic // Ghastly Mimicry
Ocena: 4,0

Clone, który po śmierci zmienia się w aurę, a ta może samotnie wygrać grę. Dla mnie brzmi jak bomba. Niebieskie erki na razie naprawdę mocno się prezentują.


Mischievous Catgeist // Catlike Curiosity
Ocena: 3,0

Mieliśmy rozmowę na podkaście o tej karcie i podtrzymuję moją opinię. To świetny two-drop wymagający od przeciwnika odpowiedzi i dodatkowych stworów do bloku. Dodatkowo karze wszystkie wolne ręce przeciwnika, a po śmierci jako aura dalej jest czymś, co wymaga odpowiedzi. Będę grał nim zawsze, kiedy pojawi się w mojej puli.


Necroduality
Ocena: ?

Takie karty są zawsze trudne do oceny. Wszystko zależeć będzie od tego, ile zombie trafi do naszej talii. W niektórych deckach będzie niegrywalne, w innych zaś może robić za bombę.


Overcharged Amalgam
Ocena: 4,5

Kolejna bardzo mocna niebieska erka. 3/3 flying na flashu za cztery to już bardzo solidna karta, a tutaj dostajemy opcję wymiany sacrifice fodderu na Counterspell lub Stifle.


Patchwork Crawler
Ocena: 3,0

Trochę za wolno rośnie, żeby dostać wyższą ocenę, co nie zmienia faktu, że ma naprawde duży potencjał.


Repository Skaab
Ocena: 2,5

To chyba na razie najgorszy stwór z exploitem, a jednak dalej często będzie bardzo solidny. Tutaj jeszcze raz podkreślam, jak ważne będzie posiadanie tanich stwórów do poświęcania. Efekty tego typu są z reguły na małych stworach za cztery, a nawet pieć mana. Tutaj musimy mieć coś do poświęcenia, ale dostajemy lepsze statystyki i niski koszt.


Scattered Thoughts
Ocena: 2,5

Nie jestem pewny, jak szybki będzie to format, ale w sealedzie powinniśmy mieć dosyć czasu, aby to zagrywać.


Screaming Swarm
Ocena: 3,5

Wracający się latacz 4/4, który dodatkowo może wygrać, millując przeciwnika, brzmi jak naprawdę świetny uncommon.

(Buja): Uważałbym tylko, żeby nie trafić na przeciwnika, któremu możemy pomóc tym millowaniem, jeśli ma np. karty z disturbem. Myślę, że najczęsciej będziemy przewijać jednak siebie, właśnie w UW Disturb lub UG Self-mill.


Selhoff Entomber
Ocena: 2,5

Każdy looter w środowisku skupionym na grobie będzie świetny, a statystyki 1/3 dodatkowo pozwolą nam spowolnić agresje przeciwnika. To bardzo mocny common.


Serpentine Ambush
Ocena: 0,0

Nie znoszę takich efektów i absolutnie odradzam granie nimi.


Skywarp Skaab
Ocena: 2,5

2/5 latacz, który z reguły powinien zwracać kartę. Bardzo solidny, raczej defensywny stwór, którego z przyjemnością będę widział w swoich deckach.


Soulcipher Board // Cipherbound Spirit
Ocena: 3,0

Wydaje mi się, że dosyć łatwo i szybko można mieć z tego latacza 3/2, a za niski koszt dwóch punktów many jest to naprawdę dobry deal.


Steelclad Spirit
Ocena: 2,5

Bardzo solidny defensywny stwór, który nie powinien mieć wielkich problemów z atakowaniem. Jeden z najważniejszych commonów w niebieskim, dzięki któremu decki w tym kolorze będą wstanie wygrywać w powietrza albo doprowadzać do late game i wygrywać na value.


Stitched Assistant
Ocena: 2,0

Akceptowalny common, który pozwoli nam wymienić niepotrzebnego stwora na kartę. Może być.


Stormchaser Drake
Ocena: 3,0 – 4,0?

Jako latacz 2/1 jest bardzo solidny. Jeżeli kojarzycie już wszystkie disturb karty w Crimson Vow, to wiecie, że w odpowiednim decku może być bombą zasługującą nawet na 4.0. W UW Disturb będziemy chcieli mieć ich jak najwięcej.


Syncopate
Ocena: 2,5

Kontry z w koszcie są dla mnie akceptowalne. W Crimson Vow efekt exile’u może być naprawdę znaczący.


Syphon Essence
Ocena: 1,5

Kontr za trzy mana, do tego jeszcze z ograniczeniami, bardzo nie lubię. Blood token nie jest w stanie w żaden sposób zmienić mojej opinii.


Thirst for Discovery
Ocena: 3,0

Znowu bardzo dobry draw w niebieskim. W Crimson Vow znajdziecie go naprawdę sporo. Pragnieniem oczywiście również zagramy z przyjemnością.


Wanderlight Spirit
Ocena: 2,5

Ograniczenie możliwości blokowania tylko do lataczy boli, ale zawsze miło zagrywać większą wersję Wind Drake.


Wash Away
Ocena: 1,5

Jeszcze raz powtórzę – nie przepadam za kontrami za trzy mana. Wizja tego, że skontrujemy coś z disturbem za jedyne nie poprawia oceny. To karta raczej do constructed.


Whispering Wizard
Ocena: 3,0

Bardzo solidny stwór, który pozwoli wygenerować tokeny idealne do poświęcania albo po prostu stado lataczy, aby zabić przeciwnika.


Winged Portent
Ocena: 1,5

Wydaje mi się zbyt sytuacyjne, żeby być warte grania. Szczególnie, że wyżej widzieliśmy naprawdę solidne draw efekty w niebieskim. Nie polecam.


Witness the Future
Ocena: 1,5

W Crimson Vow jest naprawdę za dużo dobrego źródła card advantage, żebym chciał grać takimi efektami.


Wretched Throng
Ocena: 2,5

Ten stwór jest wręcz niezbędny w exploit deckach, dlatego pamiętajcie, żeby pickować go dosyć wysoko!


Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Bezkolorowe

Spodobał Ci się ten wpis?

Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!

Author avatar

Maciej Janik

Prawdopodobnie jedyna osoba, której udało się zdobyć status Gold Pro w profesjonalnym Magicu i przy okazji nigdy nie wejść do Top 8 na premier evencie typu Grand Prix. Wielki fan limited i wkładania niepotrzebnej, czterdziestej pierwszej karty do decku.