5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Hauntwoods Shrieker, Overlord of the Boilerbilges, Maha, Its Feathers Night
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Season of the Burrow, Unholy Annex // Ritual Chamber, Kitnap
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Defiant Survivor, Hunter’s Talent, Emberheart Challenger
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Entity Tracker, Pawpatch Recruit, Baylen, the Haymaker
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. Pyroclasm, Polliwallop, Long River Lurker
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Ripchain Razorkin, Festival of Embers, Flesh Burrower
2,0: Typowe fillery.
Np. Sunshower Druid, Mind Spiral, Might of the Meek
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. High Stride, Nightwhorl Hermit, Grab the Prize
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Frantic Strength, Hoarder’s Overflow, Demonic Counsel
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Leyline of Resonance, Heirloom Epic, For the Common Good
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Marina Vendrell’s Grimoire, Doomsday Excruciator, Leyline of Mutation
Pełny spoiler | Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Artefakty | Lądy

Acquisition Octopus
Ocena: 3,0
Bardzo lubię takich typków w limited. Wymagają od przeciwnika reakcji albo szachują im blokerów. Tutaj dodatkowo możliwość zmiany w equipment idealny dla jakichś lataczy robi z tej karty bardzo solidnego uncomona.

Anchor to Reality
Ocena: 2,0
Najlepsze, co z tego możemy znaleźć, to chyba Thundersteel Colossus (klik 🖱️), który żeby wejść w tej czwartej turze i wbić się za siedem wymaga kolejno: niedobrania go na rękę, zagrania artefaktu i posiadania stwora, który może go obudzić. Wydaje mi się to, że to za dużo kombinowania i dlatego jestem dosyć negatywnie nastawiony do tej karty.

Armguard Familiar
Ocena: 2,5
Bardzo fajny miś plus, którego w late game możemy zmienić w akceptowalny equipment. To dodaje mu dodatkowej wartości w długich grach.

Awakened Awareness
Ocena: 3,0
Możliwość przerobienia np. Network Disruptora (klik 🖱️) w finishera jest czymś godnym rozważenia jak na ten kolor. Mimo że nie przepadam za aurami, to tego typu efekty skalującę się z biegiem gry oceniam znacznie wyżej i dlatego sam będę nią grał.
Behold the Unspeakable
Ocena: 4,0
Sagi zmieniającę się w stwory, to trochę tak, jakbyśmy mieli stwory z suspendem, które tutaj niestety kosztują pełny koszt mana. Ta akurat dzięki swoim efektom wydaje się bardzo dobra, a nawet fenomenalna jako topdeck w lategamie. Dobranie czterech kart i przekształcenie w finishera jest świetne. I to jeszcze na uncommonie!

Covert Technician
Ocena: 2,5
Widzę potencjał. Dobrze zapowiada się zagranie tego w drugiej turze po ataku wspomnianym wcześniej Network Disruptorem (klik 🖱️) i możliwość położenia moonfolka do gry znowu, aby w następnej znowu mieć dobrego atakera pod ninjitsu i niezłe tempo. Z drugiej strony efekt wydaje się solidny tylko w early game, a potem traci na wartości. Wtedy statystyki 2/4 nienajgorzej bronią ziemi, a my dalej atakujemy naszymi stworami z evasion.

Discover the Impossible
Ocena: 1,5
Zapłacenie trzech mana, żeby dobrać jedną kartę albo zagrać spell za dwa mana jest dla mnie niewarte straty tempa. Dlatego ja unikałbym tej karty. Jest po prostu kiepska.

Disruption Protocol
Ocena: 2,5
Różnica między kontrą za dwa a kontrą za trzy mana jest ogromna, o czym pisałem już wielokrotnie. Tutaj mamy coś pomiędzy tymi dwoma kosztami, a patrząc na całe Neon Dynasty, myślę że częściej będzie to Counterspell. Dlatego polecam granie.

Essence Capture
Ocena: 2,5
Tak samo jak powyżej. Tutaj mamy ograniczenie do stworów i, co jest istotne, nie kontruje pojazdów, a to może obniżyć ocenę. Mimo tego limited dalej opiera się na stworach, więc ta kontra zawsze znajdzie sensowny cel.

Futurist Operative
Ocena: 3,0
To bardzo ciekawy uncommon. Wydając trzy mana, możemy przebijać się co turę za trzy (odtapowująć go po blokach) i mamy świetnego atakera, żeby zagrać coś z ninjitsu. Jednak jego koszt jest dosyć duży, co trzeba brać pod uwagę.

Futurist Sentinel
Ocena: 2,5
Wielki kloc w niebieskim?! To coś, co zawsze się przyda. Mimo dużego crew, trzeba pamiętać, że mamy w nowej Kamigawie pilotów, którzy samotnie są w stanie go budzić, a to już wystarczający argument, żeby to był świetny common do talii UW.

Go-Shintai of Lost Wisdom
Ocena: 3,5
Mocno martwiłem się na podcastach odnośnie cyklu Shrine’ów. Te jednak wydają się ciekawe i zbalansowane. Tutaj mamy bardzo ciekawego stwora, który pomimo swoich statystyk często będzie atakował, co umożliwi używanie ninjitsu. Oprócz tego sam świetnie blokuje, a wyobrażam sobie, że opcja millowania będzie czasami możliwym winconem.

Guardians of Oboro
Ocena: 2,5
W Kamigawa: Neon Dynasty nie ma za dużo innych stworów z defenderem, ale statystyki 3/4 za świetnie bronią ziemi. Jeśli dodamy do tego możliwość bardzo łatwego wyłączenia defendera, to mamy naprawdę świetnego commona w niebieskim. Ogólnie to niebieskie stwory na Kamigawie mają dużo lepsze statystyki niż zwykle oczekuje się w tym kolorze.
Inventive Iteration
Ocena: 4,0
Kolejna bardzo mocna saga. Mimo że musimy chwilę poczekać na stwora, to wszystkie efekty są bardzo przyjemne i razem tworzą naprawdę solidną kartę. Nic, tylko grać.

Invoke the Winds
Ocena: 4,5
Mind Control z ciężkim kosztem to dalej Mind Control. A że ostatnio taki efekt pojawia się na spellach i nie da się w łatwy sposób odzyskać takich permanentów, to co tu dużo mówić – bomba. Tylko trudny koszt obniża ocenę z 5.0.
Jin-Gitaxias, Progress Tyrant
Ocena: 4,5
Do 5.0 brakuje tylko mniejszego kosztu, ale jeżeli okaże się, że format jest wolny, to niebieski pretor taką ocenę dostanie. Tutaj też specjalnie nie ma się nad czym rozpisywać. Karta w stole robi wszystko i po prostu wygrywa grę.

Kairi, the Swirling Sky
Ocena: 5,0
A tutaj wreszcie daje zasłużoną piątkę. 6/6 latacz z wardem za sześć. Gdy umiera, robi jeden z dwóch bardzo mocnych efektów. No… nic, tylko otwierać w każdym zestawie.

March of Swirling Mist
Ocena: 5,0
Wysyłamy w niebyt wszystkie stwory oppa i wygrywamy? Grałbym i Wam też polecam.

Mindlink Mech
Ocena: 4,5
Bardzo dobre statystyki, niski koszt crew, a dodatkowo opcja nabycia dodatkowych umiejętności od stwora, który pilotuje. Kolejna bomba w niebieskim. Póki co ten kolor wydaje mi się absurdalnie mocny.

Mirrorshell Crab
Ocena: 2,5
Mimo że nie przepadam za kontrami za trzy mana, a już szczególnie takimi z ograniczeniami, to połączenie jej na jednej karcie z potężnym late-game’owym stworem daje kartę, którą chętnie zagram.

Mnemonic Sphere
Ocena: 2,5
Zawsze się jest opcja na „cycling”, pozwala mieć artefakt w grobie, co ma trochę synergii, a oprócz tego to Divination rozlozonym na dwie raty po . Jak najbardziej grywalne.

Mobilizer Mech
Ocena: 3,0
Ciekawy pojazd, który pozwala nam od razu aktywować kolejny. Mimo dużego kosztu crew wydaje się bardzo solidną kartą i sądzę, że pogra szczególnie w UW, gdzie o pilotów dosyć łatwo. Ogólnie trzeba uważać, żeby nie mieć za dużo pojazdów w decku, ale ta karta może pomóc w balansowaniu ich ilości.
The Modern Age
Ocena: 2,5
Efekt nie jest powalający, ale możliwość dwukrotnego lootingu, a potem posiadanie latacza 2/3 to coś, czym będę chętnie grał.

Moon-Circuit Hacker
Ocena: 3,0
Świetny stwór, którym z przyjemnością zagram w każdym ninja-tempo oriented decku.

Moonfolk Puzzlemaker
Ocena: 2,0
Defensywny latacz, który dodatkowo pozwala nam scry’ować i jest świetnym enablerem ninjitsu. Jak najbardziej grywalna karta.

Moonsnare Prototype
Ocena: 2,5
Griptide?! Z opcją na bycie niebieskim Springleaf Drum. Brzmi bardzo solidnie. Podobają mi się wszystkie karty z channelem, bo są użyteczne w każdej fazie gry.
Moonsnare Specialist
Ocena: 3,0
Bardzo fajny stwór, którym chętnie zagram w każdym niebieskim decku.

Network Disruptor
Ocena: 3,0
Mimo niepozornych statystyk, to jeden z najlepszych niebieskich commonów w Neon Dynasty i podstawa wszystkich ninja decków. Możliwość bezpiecznego atakowania od drugiej tury i podmiany na ninję jest świetna, a gdy dodamy to tego fakt, że zagrany z ręki często pozwoli przebić się kolejny raz, otrzymujemy naprawdę świetnego stwora.

Planar Incision
Ocena: 2,5
Zawsze lubiłem sztuczki, a ta jest bardzo solidna. Szczególnie na stworach z CIP efektami, a mamy ich kilka w tym dodatku.
Od redakcji: CIP – comes into play.

Prosperous Thief
Ocena: 3,0
Kolejny świetny ninja. Pokazuje, jak ważne będą one-dropy dla tego archetypu. Możliwość narzucenia tempa, jaką daje ta karta, jest niesamowita i trzeba brać to pod uwagę. Krzywa 1-2-4 lub 1-2-5 jest możliwa i przerażająca!

The Reality Chip
Ocena: 3,5
Przyznam, że nie mam pojęcia, jak sensownie ocenić tą kartę. Mamy solidnego taniego blokera, który daje nam dostęp do dodatkowej informacji i którego możemy zmienić w źródło sensowego card advantage. Nie jestem pewny oceny i waham się pomiędzy 3,5 a nawet 4,5 w odpowiednim decku. Czas pokaże.

Reality Heist
Ocena: 2,0 – 4,0
Im nasz deck jest bardziej artefaktyczny, tym ta karta jest oczywiście lepsza. Dlatego taki duży przedział w ocenie. I należy o tym pamiętać, myśląc o tej karcie. Zagrywanie jej za siedem i nietrafienie, to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nas spotkać. Za to mecz, w którym jest praktycznie tutorem za jest marzeniem.

Replication Specialist
Ocena: 3,5
W odpowiednim decku ta karta po prostu wygrywa lata game. W każdej grze musi dostać szybko removalem. Mamy tu jeden z silniejszych uncomonów w Kamigawa: Neon Dynasty, choć jest trochę wolny.

Saiba Trespassers
Ocena: 2,5
Statystyki nie powalają, ale szczególnie miło mieć taki efekt w agresywnych deckach, a taki wydaje się niebieski kolor. Dlatego ta karta spokojnie będzie mieścić się w deckach.

Short Circuit
Ocena: 2,0
Nie przepadam za pseudo removalem, ale czasem po prostu nie mamy wyboru i trzeba takimi efektami grać.

Skyswimmer Koi
Ocena: 2,5
3/3 flying za z jakąś opcją filtrowania naszych drawów to już standard w limited i tutaj mamy dokładnie to.

Spell Pierce
Ocena: 2,0 (?)
Możliwe, że możliwość łapania pojazdów i artefaktycznych bomb spowoduje, że Spell Pierce będzie dużo lepszy niż zwykle i warto nim grać. Ja jednak zawsze jestem sceptycznie nastawiony do takich kart, choć widzę jego miejsce w agresywnych ninjach. Occena może wzrosnąć z czasem.

Suit Up
Ocena: 3,0
Niebieska sztuczka podnosząca statyski to z reguły niegrywalna karta, ale tutaj mamy draw a card, co robi z niej fenomenalny combat trick. I właśnie tak ją oceniam.

Tameshi, Reality Architect
Ocena: 5,0
Przeczytałem tę kartę i mogę dać tylko piątkę. Oczywiście wymaga grania białym, ale jej umiejętność jest w stanie samotnie wygrać grę.

Tamiyo’s Compleation
Ocena: 3,0
Solidny niebieski removal na flashu jest absolutnie warty czterech mana! To jeden z najlepszych niebieskich commonów w Neon Dynasty.

Tezzeret, Betrayer of Flesh
Ocena: 5,0
Ten planeswalker to bomba i tutaj nie ma co dyskutować. Potrafi się bronić, dobiera karty i sam wygrywa grę.

Thirst for Knowledge
Ocena: 3,0
Jeden z najlepszych drawów w Magic: the Gathering wraca na salony. Nic, tylko grać.

Thousand-Faced Shadow
Ocena: 4,0
Dobrze zagrany może wygrać grę, aczkolwiek wymaga do tego określonej sytuacji na stole i dlatego na razie ograniczę się do oceny 4,0.
Pełny spoiler | Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Artefakty | Lądy
Spodobał Ci się ten wpis?
Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!