Share

Analiza limited March of the Machine – multikolor

Alan Andrzejewski13.04.2023Czas czytania: 10 minut(y)

5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Archangel of Wrath, Defiler of Vigor, Helm of the Host
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. In the Trenches, Draconic Destiny, Jaya, Fiery Negotiator
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Aether Channeler, Defiler of Instinct, Brotherhood’s End
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Arbalest Engineers, Ashnod, Flesh Mechanist, Drafna, Founder of Lat-Nam
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. Argivian Cavalier, Citizen’s Arrest, Bushwhack
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Audacity, Bite Down, Goblin Picker
2,0: Typowe fillery.
Np. Karn, Living Legacy, Urza’s Sylex, Air Marshal
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. Ashnod’s Intervention, Desynchronize, Fateful Handoff
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Ashnod’s Altar, Aggressive Sabotage, Combat Research
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Altar of Dementia, Chaotic Transformation, Snarespinner
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Aetherflux Reservoir, Arms Race, Academy Loremaster


Pełny spoiler | Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Artefakty i lądy | Multiverse Legends


Aktualną edycję Analiz limited sponsoruje Magic Cafe. Dziękujemy!

logo magic cafe

Baral and Kari Zev
Ocena: 3,5

Czyli albo zagrywamy dwa spelle z ręki, z czego jeden za darmo, albo dostajemy token agresywnej małpy 2/1. Warto pamiętać, że w formacie mamy karty z convoke i może być bardzo ciężko nam przewidzieć, jakie spelle przeciwnik może zagrać.


Borborygmos and Fblthp
Ocena: 4

Jedyne, co powstrzymuje mnie przed daniem tej karcie wyższej oceny, jest jej trzykolorowy mana koszt. Warto zwrócić uwagę, że zawsze możemy zrzucić tyle lądów, ile nam potrzeba, by ubić wroga stwora.


Botanical Brawler
Ocena: 2

Za dwa many mamy typa 2/2 z trample, który urośnie, gdy położymy countery ze stworów z mechaniką backup na innych stworach. Rozczarowujące, że nie podwaja counterów, które sam dostanie z backup. Unikałbym chyba, że mamy bardzo dużo czarów, które nakładają countery na nasze stwory.


Djeru and Hazoret
Ocena: 1,5

Nawet przy obecnym zatrzęsieniu legend dość rzadko będziemy mieć ich tyle (+/- pięć) w decku, by trigger przy ataku znalazł nam i zagrał legendarnego stwora. Do tego dość trudny mana koszt i nie robiące wrażenia bonusy za spełnienie klauzuli posiadania jednej karty.


Drana and Linvala
Ocena: 2,5

To, co dobre w tej karcie, to latacz 3/4 z vigilance za cztery many. W limited nie ma za wiele stworów z aktywowanymi umiejętnościami (chociaż w tym secie jest ich więcej, bo phyrexianie się transformują). Ale nawet sam latacz z trzema powerami i tak wymaga od przeciwnika zabicia go.


Elvish Vatkeeper
Ocena: 3,5

Bardzo dobra karta, która mówi nam, że draftując BG chcemy się skupić na czarach z mechaniką incubate. Sama z siebie daje nam dwa stwory i możliwość podwajania statystyk naszych zainkubowanych.


Errant and Giada
Ocena: 3,5

Stwory z flashem są dobre, szczególnie gdy możemy kogoś zaskoczyć nagłym blokerem. Ten anielsko-ludzki duet wymienia się z większością dwudropów, więc gdy przeciwnik trzyma otwarte trzy many, powinniśmy przemyśleć nasz atak. Do tego uzyskujemy możliwość zagrywania lataczy (i spelli z flashem) z czuba naszej biblioteki; jeśli UW będzie dobrym archetypem, dość łatwy p1p1.


Ghalta and Mavren
Ocena: 4

Co bardzo ważne, umiejętność odpala się w turze, w której ten wampir-dinozaur zostanie zagrany, czyli przeciwnik musi mieć odpowiedź na instancie. Wybór między dwoma różnymi triggerami sprawia, że ta karta jest dobra we wszystkich GW deckach, niezależnie czy idziemy szeroko* czy wysoko**. Trochę obniża ocenę dość wysoki i restrykcyjny mana koszt.

*duże ilości stworów, w tym tokeny
**średnie i duże typy na które zagrywamy aury


Glissa, Herald of Predation
Ocena: 4,5

Bardzo klimatyczna karta, która pokazuje nam, jak powinna wyglądać udana inwazja na życie przeciwnika: wpierw inkubujemy, potem transformacja, a na koniec atak z deathtouch oraz first strike. Co bardzo ważne, karta ta odpala się na początku combatu, czyli już w turze, w której ją zagraliśmy. Glissa jest na tyle potężna, że zapewne obojętnie kiedy ją zagramy, powinniśmy wygrać grę. Lecz dobrą taktyką powinno być zagrywanie spelli z incubatem najpierw, nawet jeżeli oznacza to, że zagramy Glissę później, by maksymalnie wykorzystać efekt darmowej transformacji.


Halo Forager
Ocena: 2,5

Mamy tu latacza 3/1, który w late game pozwoli nam zagrać czar z każdego (ważne!) grobu. Solidna karta do kontroli, lecz również dzięki swym agresywnym statystykom do aggro decków.


Hidetsugu and Kairi
Ocena: 4

Duży latający smok z Brainstorm na wejściu, a gdy ginie, przeciwnik traci życie w 58 procentach przypadków, gdy trafimy nie ląd. Czasem uda nam się zagrać removal/draw za darmo, gdy przeciwnik go zniszczy (nie nastawiałbym się zbyt na to, gdyż w limited zazwyczaj nie mamy tyle sorcery/instantów, by przygotować taką pułapkę na przeciwnika). Najważniejsza część tej karty to smoczur 5/4 z lataniem i Brainstorm; efekt, gdy zginie, to taka wisienka na torcie.


Inga and Esika
Ocena :2,5

Strasznie droga manadojka, która daje naszym stworom w stole vigilance, a w ręce pseudo convoke. Dobieranie kart będzie dość często używane, gdy będziemy mieli w stole sytuację patową i dzięki dobranym kartom powinniśmy wygrać.


Invasion of Alara
Ocena: 1,5?

Generalnie, jak już uzbieram WUBRG i udało mi się zadać 7 obrażeń w wybrany cel, powinienem już wygrać grę. Wydaje mi się dość słabe, tym bardziej że wybór z dwóch spelli o koszcie poniżej 4 nie poraża; porównajmy tą kartę do Bituminous Blast również z Alary. Te 1,5 wydaje mi się i tak mocno naciągane.Invasion of Amonkhet
Ocena: 3

W kolorach UB mamy dużo kart, które działają, gdy przeciwnik ma osiem kart w grobie Ta inwazja daje nam 50% tej ilości, i do tego jeszcze dobiera kartę. Flipside jest również bardzo dobry (kopiujemy stwora z obu grobów), bardzo solidna karta.Invasion of Azgol
Ocena: 2,5

RB edykt i w sumie tyle. Edykty poza Sheoldred’s Edict były mierne w limited. Ten edykt kontynuuje tą niechlubną tradycję Flip side również nie zachęca do grania tą kartą.Invasion of Ergamon
Ocena: 1?

Bardzo mierny efekt. Karta ta jest najlepsza w drugiej turze, gdy chcemy się do czegoś rampić, lecz w współczesnym limited zazwyczaj jest lepiej dograć stwora za dwa mana niż jednorazową manodajkę. Jedyne, co ratuje tą kartę, to bardzo dobry flip side i to, że RG jest dość dobre w atakowaniu battle, więc w tych kolorach jest ją łatwiej flipnąć.Invasion of Kaladesh
Ocena: 0,5

Bardzo słaba karta, tym bardziej że nie jest to artefaktowy set, więc nawet jak jakoś uda nam się flipnąć w statek (bardzo klimatyczny rysunek!), to będzie mieć on małą moc.Invasion of Kylem
Ocena: 1,5 ?

W najlepszym przypadku za 5 życia i cztery many dostajemy dwa tokeny 3/2, które mogą rosnąć. Nie brzmi to jak dobry deal…Invasion of Lorwyn
Ocena: 2

Trochę drogi removal, który możemy potem zmienić w bardzo dużego stwora. Dobre w sealdzie, średnie w drafcie.Invasion of Moag
Ocena: 1-2

Moc tej karty zależy od tego, jak “szeroki” będzie nasz stół, czyli jak dużo małych stworów (najczęściej tokenów) nasz deck potrafi wyprodukować. Bardziej uzupełnienie już dobrego decku, niż karta, wokół której należy budować.Invasion of New Capenna
Ocena: 2

Powinniśmy mieć jakieś tokeny treasure bądź incubate, które może być warto zamienić na removal. Flip side nie wydaje się być wart dawania przeciwnikowi 4hp.Invasion of New Phyrexia
Ocena: 4

Czar, który produkuje nam X rycerzy za UWX, byłby już dobrą kartą Do tego dostajemy w miarę dobrego PW, gdy uda nam się wygrać tą bitwę.Invasion of Pyrulea
Ocena: 0,5

Gdyby ta karta na etb robiła draw, byłaby lepsza. Nie warto marnować slota w decku.Invasion of Tolvada
Ocena: 4

Mamy tu solidną kartę. Przód sam z siebie ma dobry koszt w stosunku do tego, co robi, a flipside powinien wygrać każdą długą grę, produkując co turę tokeny.Invasion of Xerex
Ocena: 0

Czyli po zapłaceniu cztery many i zmarnowaniu czterech obrażeń dostaniemy stwora 1/1?…Joyful Stormsculptor
Ocena: 2,5

Bardzo lubię karty, które mówią mi, co mam robić w danych kolorach. Tu dostajemy kartę, która mówi: draftuj spelle z convoke! Do tego nas zachęca, dając nam trzy ciałka, które ułatwią zagrywanie tych czarów. Warto zwrócić uwagę, że jedno obrażenie jest zadawane, gdy zagramy czar z convoke, a nie gdy tapniemy stwory, by go zagrać.


Kogla and Yidaro
Ocena: 4,5

Kartę tę należy czytać tak: Gdy wchodzi do gry, zabij przeciwnika w tej turze lub jego najlepszego stwora, a przeciwnika potem. Do tego możemy rzucić Slice in Twain, gdy jest ważny cel do zniszczenia lub potrzebujemy innych czarów i mamy czas, by dobrać Kogla and Yidaro, potem jak się wtasują do biblioteki.


Kroxa and Kunoros
Ocena: 4,5

Bez reanimacji ta karta byłaby solidną czwórką, lecz gdy dodamy tu tą opcję, dostajemy bombę, którą przed byciem piątką powstrzymuje wymagający mana koszt.


Marshal of Zhalfir
Ocena: 2.5-3,5

Dość proste: im więcej rycerzy, tym lepiej. Na szczęście ten lord ma też przydatną umiejętność w postaci tapowania wrażych stworów, czyli będzie dobry poza tribalowym deckiem.


Mirror-Shield Hoplite
Ocena: 2

Tu mamy kartę, która dubluje efekty kart z backup. Wydaje mi się niezbyt grywalne w sealdzie, lecz ma jakiś potencjał w RW aggro, gdzie mamy dużo stworów z backup w drafcie.


Mutagen Connoisseur
Ocena: 0

Niegrywalne, chyba że bardzo potrzebujemy latającej ściany.


Omnath, Locus of All
Ocena: 0

Strasznie dużo tekstu jak na niegrywalną kartę w limited.


Quintorius, Loremaster
Ocena: 3,5

Słonik co turę zamienia nasze nie stwory i nie lądy z grobu w tokeny 3/2, by w następnej turze recyklować je i zagrywać znowu. Dość potężny, lecz wolny card advantage engine, który powinien wygrać grę, gdy dogramy parę removal spelli, by dać mu paliwo.


Rampaging Geoderm
Ocena: 3,5

Cztery mana za 4/4 dinozaura z trample i haste to bardzo dobry biznes. Warto pamiętać, że możemy podpakować innego stwora, by utrudnić przeciwnikowi blokowanie. Do tego, gdy atakujemy battle, dostajemy +1/+1 token.


Rankle and Torbran
Ocena: 2

Warto zauważyć, że ten mix legend ma first strike, czyli plus dwa obrażenia zadadzą wszystkie nasze stwory, które przebiją się do gracza lub battle, które atakujemy. Szkoda, że jest takie ograniczenie i do tego bardzo wymagający mana koszt.


Sculpted Perfection
Ocena: 1,5

Za sześć mana dostajemy typa 3/3 – nie brzmi to jak karta, która wygrywa gry w limited.


Stormclaw Rager
Ocena: 2,5-3

To ograniczenie jako sorcery mocno obniża ocenę tej karcie, lecz z drugiej strony mamy draw. Klasyczne combo z Threaten efektami. Dużo zależy od tego, jak bardzo synergiczny deck uda nam się złożyć – zdecydowanie karta, która wymaga inwestycji, by błyszczała.


Thalia and The Gitrog Monster
Ocena: 4

Gdy już uda nam się ją dograć, z łatwością Thalia ujeżdżająca żabę powinna zapewnić nam zwycięstwo. Niezabijalna w combacie, daje nam dodatkową manę, utrudnia przeciwnikowi blokowanie i do tego dobiera nam karty, gdy mamy zbędne lądy/stwory. Bomba (o trudnym mana koszcie).


Yargle and Multani
Ocena: 4

Karta jest tak duża, że mimo braku umiejętności grałbym nią w każdym GB decku. Przez przypadek w tym formacie mamy dużo stworów z backup, które mogą dać Yargle dużo ciekawych umiejętności, np. taki Voldaren Thrillseeker. Do tego naliczyłem pięć efektów, które dają trample w secie.


Zimone and Dina
Ocena: 3

Druga karta na turę sugeruje nam, by poświęcać stwory w naszej turze (lub w turze przeciwnika, gdy mamy osiem lądów). Jest to karta, która wymaga zbudowania decku wokół niej, najlepiej jakieś karty, które robią dwa lub więcej tokenów lub stwory, które wracają z grobu. Wątpię, byśmy poświęcali stwory w odpowiedzi na removal, gdyż przeciwnik wpierw powinien zabić Zimone and Dina, by nie dać dobierać nam kart (sam nie może się poświęcić). Ale za to chump atakerów lub blokerów z przyjemnością możemy zamienić w Explore.


Zurgo and Ojutai
Ocena: 4

Smoczur 4/4 z hastem i lataniem, którego nie można zabić removalem, jak wszedł do gry w tej turze. Do tego mamy mini Impulse, gdy zadamy obrażenia w gracza lub bitwę. Opcjonalne cofanie na rękę pozwala nam grać naokoło removalu przeciwnika, gdy mamy czas i zasoby, by pozwolić sobie na zagrywanie Zurgo i Ojutai co turę.


Korekta: Piotr Winiarczyk

Spodobał Ci się ten wpis?

Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!