Analiza limited Tarkir: Dragonstorm – biały

Radek Kaczmarczyk02.04.2025Czas czytania: 7 minut(y)

Sponsorem serii analiz limited jest shop.guildmage.pl

5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Hauntwoods Shrieker, Overlord of the Boilerbilges, Maha, Its Feathers Night
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Season of the Burrow, Unholy Annex // Ritual Chamber, Kitnap
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Defiant Survivor, Hunter’s Talent, Emberheart Challenger
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Entity Tracker, Pawpatch Recruit, Baylen, the Haymaker
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. Pyroclasm, Polliwallop, Long River Lurker
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Ripchain Razorkin, Festival of Embers, Flesh Burrower
2,0: Typowe fillery.
Np. Sunshower Druid, Mind Spiral, Might of the Meek
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. High Stride, Nightwhorl Hermit, Grab the Prize
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Frantic Strength, Hoarder’s Overflow, Demonic Counsel
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Leyline of Resonance, Heirloom Epic, For the Common Good
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Marina Vendrell’s Grimoire, Doomsday Excruciator, Leyline of Mutation


Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Lądy i Artefakty


Anafenza, Unyielding Lineage

Anafenza, Unyielding Lineage
Ocena: 4,0

Zdolność endure aktywuje się za każdym razem, gdy ginie nam inna kreatura. Najlepsze i zarazem dość łatwe do zrealizowania zastosowanie tej karty to wymiana w trzeciej turze dowolnego dwudropa z przeciwnikiem przed obrażeniami Anafenzy. Od razu dostajemy dwa countery lub token 2/2. Zdolność działa pasywnie, dopóki Anafenza jest na stole, co daje spore szanse na kolejne profity. Możemy też wykorzystać ją jako zaskakującego blockera – dzięki first strike w trzeciej turze powinno nam się to udać bez problemu.


Arashin Sunshield

Arashin Sunshield
Ocena: 2,5

Po prostu przyzwoita karta. Statystyki są nieco słabe, ale rekompensują to dwie zdolności: solidne tapowanie i okazjonalnie przydatne czyszczenie goblinów. Ogólnie to niezła opcja, choć nie stawiałbym jej wysoko na liście priorytetów.


Bearer of Glory

Bearer of Glory
Ocena: 2,0

Świetny miś do ataku, ale w obronie raczej rozczarowuje. Wrzucamy go do każdego aggro decku. W taliach defensywnych warto rozważyć tylko wtedy, gdy brak nam innych opcji na drugą turę.


Clarion Conqueror

Clarion Conqueror
Ocena: 3,0

3/3 z flying za trzy many to po prostu znakomity beater w limited. Zdolność pasywna bywa mieczem obosiecznym – czasem zaszkodzi nam, czasem przeciwnikowi. Efekt jest w miarę symetryczny, a jego wartość zależy od kart w naszym decku. Jeśli opieramy się na zdolnościach aktywowanych, Conqueror może być problematyczny.


Coordinated Maneuver

Coordinated Maneuver
Ocena: 1

Enchantmentów na poziomie common w secie jest tylko cztery. Mamy jednak kilka rare’owych bomb tego typu, co czyni tę kartę solidnym wyborem do sideboardu. Pierwsza zdolność jest po prostu słaba i zbyt warunkowa.


Dalkovan Packbeasts

Dalkovan Packbeasts
Ocena: 3,0

Woły prezentują się solidnie. Cztery obrony pozwalają często atakować bez obaw, generując przy tym trzy nowe tokeny. W obronie to akceptowalna ściana. Najlepiej sprawdza się w WB, gdzie mamy kilka kart umożliwiających cykliczne lub jednorazowe poświęcanie kreatur, co znacząco podnosi wartość tokenów.


Descendant of Storms

Descendant of Storms
Ocena: 3,5

Bardzo lubię tego jednodropa. Jeśli zagramy go w pierwszej turze na play, ma sporą szansę urosnąć do 4/3, zanim przeciwnik zdąży go zablokować. W takim scenariuszu każda wymiana w combacie to niemal pewne 2 za 1. Do tego dochodzi szybkie zbijanie życia przeciwnika i potencjalne tworzenie tokenów duchów. Naprawdę solidny żołnierz.


Dragonback Lancer

Dragonback Lancer
Ocena: 2,5

Samym 3/3 z flying za cztery many już bym grał. Mobilize na tej karcie często nie zrobi wiele, bo stworzony żołnierz będzie tylko chump attackerem. Czasem jednak zada dodatkowe obrażenia, czasem z trickiem załatwi wrogiego stwora, a czasem poświęci się dla innego zysku.


Duty Beyond Death

Duty Beyond Death
Ocena: 3,0

W secie, gdzie białe stwory mają zdolność mobilize (patrz wyżej), ten trick może być znakomity. Countery zostają na stworach na stałe, co po wygranym combacie realnie daje nam 2-3 poweru na stole.


Elspeth, Storm Slayer

Elspeth, Storm Slayer
Ocena: 5,0

  1. Doskonały removal na -3.
  2. Świetny efekt krucjaty i potencjalnie kończąca grę ewazja. Kończenie gry za 0 loyalty to coś ponadprzeciętnego.
  3. Na +1 dwa ciała na stole.
  4. Podwojenie efektów mobilize na innych kartach. Moim zdaniem to wyjątkowa bomba – wysoka startowa loyalty, zdolność kończenia gry lub przełamywania stallboardów za 0, radzenie sobie z bombami wroga na -3 i swarmem na +1. Elspeth jest świetna w każdej sytuacji – czy jesteśmy z przodu, z tyłu, czy w impasie. Ten walker wygra każdą grę.

Fortress Kin-Guard

Fortress Kin-Guard
Ocena: 2,5

Kiedyś mieliśmy podobnego stwora w limited, gdy endure nazywało się fabricate. Tamten był czarny i sprawdzał się jako solidny dwudrop. Tu będzie podobnie, a może nawet lepiej, jeśli skorzystamy z profitów z sacrifice’ów.


Furious Forebear

Furious Forebear
Ocena: 3,0

Mocny, ofensywny miś, który często będzie wracał nam na rękę. Zdolność działa także na tokeny, co oznacza, że mobilize może go odpalić pod koniec combatu.


Lightfoot Technique

Lightfoot Technique
Ocena: 2,0

W zależności od sytuacji będziemy chcieli albo flying – by skończyć grę lub zaskoczyć blokiem latacza – albo indestructible, by wygrać combat. Rzadko przyda się obie te rzeczy naraz. Counter zostaje na stworze. Mnogość opcji sprawia, że to przyzwoity, grywalny common.


Loxodon Battle Priest

Loxodon Battle Priest
Ocena: 3,5

Już w turze wejścia dostajemy statystyki warte 4/6. Za pięć many to średni deal, ale counter co turę zmusza przeciwnika do szybkiego pozbycia się tego słonia-kapłana.


Mardu Devotee

Mardu Devotee
Ocena: 1,5

W większości decków niegrywalny. Chętnie wrzucę go jednak do mocno agresywnej talii, która splashuje coś z czarnego lub czerwonego.


Osseous Exhale

Osseous Exhale
Ocena: 1,5-2,5

Klasyczne strzelanie w atakującą lub blokującą kreaturę. W aggro deckach to typowy zapychacz – bardziej zależy nam na czyszczeniu drogi i zadawaniu obrażeń niż na zabijaniu blokerów. W kontrolach takie karty sprawdzają się znacznie lepiej – ten egzemplarz strzela za pięć, co pozwala załatwić większość stworów w secie. Okazjonalne dwa życia to dodatkowy bonus, szczególnie cenny w kontrolnych taliach.


Poised Practitioner

Poised Practitioner
Ocena: 2,5

Początkowe statystyki nie powalają, ale wystarczy raz odpalić zdolność, by uznać tę kartę za wartą trzech many. Scry dodatkowo ułatwia uruchamianie kolejnych Flurry.


Rally the Monastery

Rally the Monastery
Ocena: 3,5

Duża rozpiętość efektów na tej karcie sprawia, że jestem jej wielkim fanem. Do tego realna możliwość zagrania za zaledwie dwie many – rewelacja.


Rebellious Strike

Rebellious Strike
Ocena: 2,0

Podoba mi się, choć bez przesady. Prawdopodobnie będzie to mój pierwszy wybór wśród zapychaczy, gdy będę musiał dołożyć 22. lub 23. kartę do decku. Wartość Strike’a rośnie wraz z ilością ewazji i mobilize’ów – to idealny cel, gdy nasze stwory są blokowane.


Riling Dawnbreaker // Signaling Roar

Riling Dawnbreaker // Signaling Roar
Ocena: 3,0

Zdolność omen to dla mnie fantastyczne rozwinięcie idei split kart. Uwielbiam to, że przy kilku takich kartach w późnej grze zwiększa się zagęszczenie czarów względem lądów w decku. Tu za dwie many mamy średni efekt, a za pięć – mocny. Plus smok do Behold. Świetny materiał na solidnego commona.


Sage of the Skies

Sage of the Skies
Ocena: 4,0

Sam gry nie wygra, ale często zbuduje nam znaczącą przewagę. W podstawowym wariancie za trzy many jest już bardzo solidny, a z kopią przy wejściu staje się świetny.


Salt Road Packbeast

Salt Road Packbeast
Ocena: 3,0

Nawet w najgorszym scenariuszu sześć many za 4/3 ze zwrotem karty brzmi akceptowalnie. W bieli ten najgorszy przypadek będzie rzadki – zdarzy się tylko, gdy przeciwnik intensywnie usuwa nam stwory. To wydłuża grę, dając czas na drogie spelle, o ile oferują card advantage. W wariancie zagrania w czwartej turze za cztery – rewelacja.


Smile at Death

Smile at Death
Ocena: 4,0

Świetny enchantment do białych, agresywnych decków z mnóstwem dwudropów. Jeśli mamy ich w talii cztery lub mniej, to raczej strata karty. Ale przy sumie jedynek i dwójek na poziomie ośmiu lub więcej, Smile generuje regularnie ogromną przewagę.


Starry-Eyed Skyrider

Starry-Eyed Skyrider
Ocena: 1,5-3,0

Wszystko zależy od tego, co możemy obdarzyć umiejętnością Flying. Podstawowy warunek, by grać Skyriderem, to atakowanie. Jeśli to spełniamy, warto mieć kreatury z dużym atakiem, które muszą się przebić, albo sporo mobilize’ów. Idealnie jedno i drugie.


Static Snare

Static Snare
Ocena: 2,5-3,5

Solidny removal – w aggro po prostu dobry, w kontrolach bardzo dobry.


Stormbeacon Blade

Stormbeacon Blade
Ocena: 2,0

Mam mieszane uczucia. Koszt ekwipunku i equipowania w stosunku do bonusu do statystyk niezbyt mi się podoba. Jest na tyle wysoki, że daje przeciwnikowi czas na przygotowanie odpowiedzi na dobieranie kart z ostrza.


Stormplain Detainment

Stormplain Detainment
Ocena: 3,5

Oblivion Ring – witaj z powrotem! Dobrze, że jesteś.


Sunpearl Kirin

Sunpearl Kirin
Ocena: 3,5

Cudeńko – świetny beater na drugą turę z ewazją. Idealna karta do ponownego wykorzystania ETB naszych permanentów. Do tego dobry sposób na utylizację tokenów z mobilize. Gorąco polecam.


Teeming Dragonstorm

Teeming Dragonstorm
Ocena: 3,5

W secie mamy smoki na commonie, więc odpalenie dragonstorm nie jest nierealne. Jeśli nie smoki, to np. powyższy Kirin też się nada. Dodatkowo w secie zyskujemy profity z tokenów (patrz latacz pięć kart wyżej). Całościowo bardzo mi się ten enchantment podoba.


Tempest Hawk

Tempest Hawk
Ocena: 1,5-3,0

Jeśli Tempest Hawk miałby być pojedynczy w decku, raczej będzie zapychaczem. Dwa to już sensowna liczba, a trzy wydaje się idealne. Wszystko przy założeniu, że z minimalnym wsparciem removalu mamy szansę szukać kolejnych w łańcuchu.


United Battlefront

United Battlefront
Ocena: 0,5

Ta karta w limited zadziała ekstremalnie rzadko. Ograniczenie do noncreature permanentów z CMC 3 lub mniej jest bardzo restrykcyjne. W większości decków będziemy mieli od zera do trzech takich kart, co jest zbyt małą liczbą, by zapewnić jakąkolwiek skuteczność.


Voice of Victory

Voice of Victory
Ocena: 3,0

Z kart w samym białym kolorze wiemy, że w secie są sposoby na wykorzystanie tokenów z mobilize, by były czymś więcej niż chump attackerami. Do tego siła ataku jak na kartę o tak niskim koszcie prezentuje się imponująco.


Wayspeaker Bodyguard

Wayspeaker Bodyguard
Ocena: 3,5

Świetna karta. Pierwsza zdolność w zupełności mi wystarcza, by być zachwyconym, a mimo to dostajemy więcej. Flurry nie będzie super łatwe do odpalenia, ale pierwsza zdolność znacząco w tym pomaga.


korekta: Daniel Smyl

Spodobał Ci się ten wpis?

Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!