Analiza limited The Lost Caverns of Ixalan – multikolor

Alan Andrzejewski10.11.2023Czas czytania: 6 minut(y)

5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Aclazotz, Deepest Betrayal, Bonehoard Dracosaur, Helm of the Host
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Vito, Fanatic of Aclazotz, Palani’s Hatcher, Ojer Kaslem, Deepest Growth
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Trumpeting Carnosaur, Deadly Cover-Up, Intrude on the Mind
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Zoetic Glyph, Homicide Investigator, Triumphant Chomp
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. The Belligerent, Warden of the Inner Sky, Profit’s Eidetic Memory
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Projektor Inspector, Vanguard of the Rose, Poison Dart Frog
2,0: Typowe fillery.
Np. Waylaying Pirates, Oltec Cloud Guard, Oltec Archaeologists
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. Goldfury Strider, Staggering Size, Vitu-Ghazi Inspector
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Anzrag’s Rampage, Aggressive Sabotage, Combat Research
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Zoyowa’s Justice, Tectonic Hazard, Squirming Emergence
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Hit the Mother Lode, Ghalta, Stampede Tyrant, Academy Loremaster


Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Artefakty | Lądy


Abuelo, Ancestral Echo
Ocena: 4,0

Za trzy mana mamy latacza którego przeciwnik musi zabić ,gdyż inaczej dzięki jego umiejętności nie jest w stanie ubić żadnego innego stwora. Dodatkowo możemy wracać do gry stwory/artefakty którą mają przydatne ETB.


Akawalli, the Seething Tower
Ocena: 3,5

Nasz grzybek jest dobry dlatego że skaluje się wraz z przebiegiem gry. Na początku jest rozsądnym grzybkiem 3/3 który gdy pojawią się pernamenty w naszym grobie może być aż 7/7 , w kolorze zielonym będzie o to łatwiej gdyż jest tam najwięcej kart z Explore.


Amalia Benavides Aguirre
Ocena: 2,5

Część tekstową o posiadaniu 20 powera traktowałbym jako flavour. Jest to wypełniacz krzywej który czasem urośnie.


The Ancient One
Ocena: 0-3?

Zdecydowanie nie jest to karta która samodzielnie coś zrobi,wymaga obudowania innymi self mill efektami by mogła atakować. Z ciekawostek kogo mielimy decydujemy dopiero gdy odrzucamy kartę.


Anim Pakal, Thousandth Moon
Ocena: 4,0

Anim Pakal działa od razu nie musi sam atakować,wystarczy że inny stwór zaatakuje. Jeżeli zagramy stwora w drugiej a potem Anim w turze trzeciej od razu dostaniemy dwa atakujące gnomy. Nie widzę zbyt sposobów na wygranie gry bez removalu na tego soldiera.


Bartolomé del Presidio
Ocena: 3,5

Bardzo dobra karta,pozwala nam zamienić zbędne tokeny artefaktów w counterki na sobie do tego bardzo utrudnia matematykę przeciwnikowi w walce,bo nigdy nie ma pewności ile jesteśmy w stanie zainwestować w naszego wampira.


The Belligerent
Ocena: 3,0

Od paru dodatków nie jestem zbyt dużym fanem Vehicle gdyż wydają mi się zbyt wolne i wymagają dość dużej inwestycji (drugi stwór do crew). Tutaj dostajemy chociaż pewien zwrot wydanych zasobów w postaci możliwości zagrania karty z czuba biblioteki.


Caparocti Sunborn
Ocena: 4,0

Super karta gdy na naszym stole mamy jakieś artefaktyczne tokeny bądź zbyt małe stworki by mogły atakować. Możemy je od razu zamienić w discovery 3.


Captain Storm, Cosmium Raider
Ocena: 4,0

Jeżeli uda nam się złożyć deck który posiada duże ilości artefaktów bądź kart które produkują artefaktyczne tokeny. Kapitan Storm będzie zdecydowaną gwiazdą w tym decku,warto wiedzieć że konterki +1+1 możemy rozdawać też innym piratom.


Deepfathom Echo
Ocena: 4,0

Potężny merfolk bardzo dobre statystyki do tego explore co turę czyli albo rośnie albo dostajemy ląda na ręke. Najlepiej byłoby skopiować jakiegoś latacza lecz stwór z trample też będzie dobrym celem.


Gishath, Sun’s Avatar
Ocena: 2,0

Gdy mamy deck deck który rampi się do dinozaurów i mamy ich dużo w decku, Gishath jest bardzo dobrym curve topperem. Nie grać poza deckami na dinusiach.


Itzquinth, Firstborn of Gishath
Ocena: 4,0

Super stwór,który daje dużo możliwości. Możemy go agresywnie dograć w drugiej turze i atakować,zagrać w czwartej turze i zadać dwa obrażenia albo poczekać trochę dłużej aż będziemy mieć w stole większego dinozaura i wtedy dograć Itzquinth by zadać więcej obrażeń.


Kellan, Daring Traveler // Journey On
Ocena: 2,5/3,0

Karta będzie lepsza w drafcie gdzie częściej mamy konsystentne talie. W sealdzie dość szybko nie będzie mógł atakować gdyż przeciwnik dogra większe stwory. Szkoda że zielona część tej karty to tylko w EDH ma sens.


Kutzil, Malamet Exemplar
Ocena: 3,0

Pierwsza umiejętność sprawia że przeciwnik nie zaskoczy nas niczym w combacie czyli będziemy mogli go zaplanować tak jak chcemy. A i jeszcze karty typu Counterspell będą martwe u przeciwnika w ręku.


Master’s Guide-Mural // Master’s Manufactory
Ocena: 4,0

Fabryka golemów wygląda na potężnego finishera w deckach kontrolnych w limited. Trzeba tylko mieć w decku parę innych artefaktów.


Molten Collapse
Ocena: 3,0

Po prostu dobry removal który czasem zabije token mapy lub treasure.


The Mycotyrant
Ocena: 3,5(?)

Ciężko mi ocenić tą karte gdyż przeciwnik może ją zignorować i po prostu ścigać się z nami nie blokując (stwory spadające do grobu to najłatwiejszy sposób na odpalenie descend),lecz obecność mechaniki explore sprawia że grzybek może być naprawdę wielki(do tego dochodzi cycling pernamentów jeszcze). Optymistycznie dam mu 3,5 na zachęte.


Nicanzil, Current Conductor
Ocena: 2,0-4,0

Nie ma co się czarować jest to karta dobra tylko gdy mamy dużo innych stworów z explore. Czyli w drafcie ma potencjał na bycie absolutną bombą a w limited będzie raczej zapychaczem.


Palani’s Hatcher
Ocena: 4,5

Chyba najlepsza karta w secie sama z siebie jest absurdalnie dobra i razem z swoimi świeżo wyklutymi młodymi powinna samodzielnie wygrać grę (zadaje 14 obrażeń w dwa ataki) . Do tego gdy mamy inne dinozaury by dać im haste robi się jeszcze lepsza. Grać zawsze i próbować splashować.


Quintorius Kand
Ocena: 3,5

Typowy planeswalker czyli za umiejętność na plus się broni (tutaj robi tokena), umiejętność na minus generuje value (tutaj discovery 4) a ultimatum powinno bardzo mocno zbliżyć nas do wygranej (tutaj jest dość średnie). Pasywna umiejętność działa głownie z discovery w tym secie. Ogólnie nudny design ale grać będziemy zawsze.


Saheeli, the Sun’s Brilliance
Ocena: 2,5

Kopiowanie stworów pewnie da nam większe zyski niż artefaktów. Typowa karta silna siłą innych kart w naszym decku.


Sovereign Okinec Ahau
Ocena: 3,0

Dobrze działa z mechaniką explore,podpakami czy equipmentami. Mam wrażenie że jest to win more i sam z siebie jest też dość średni.


Squirming Emergence
Ocena: 0,5

Defossilize jest w tym samym secie i jest o wiele lepszą kartą,gdyby to chociaż ląda wracało… Unikałbym grania tą kartą.


Uchbenbak, the Great Mistake
Ocena: 3,0

Za pięć dostajemy dużego stwora, który jest trudny do zablokowania dla przeciwnika a gdy w końcu się z nim upora. Po pewnym czasie znowu powróci na finalną walkę.


Vito, Fanatic of Aclazotz
Ocena: 4,5

Już samo to że jest lataczem 4/4 za cztery mana sprawia że Vito jest dobrą kartą. Jego umiejętność jest po prostu absurdalnie dobra w formacie pełnym tokenów treasure czy map do tego mamy takie karty jak Fanatical Offering czy Bartolomé del Presidio .


Wail of the Forgotten
Ocena: 2,0

Nie nastawiałbym się zbyt na to że dość często będziemy używać wszystkich trzech modułów na raz. Jest to bardziej split karta cofania stwora z Strategic Plannig.


Zoyowa Lava-Tongue
Ocena: 3,0

To co sprawi że zagramy tym goblinem to jego dobre statystyki czyli dwa mana za 2/2 z deathtouchem. Dalsza część tekstu na karcie jest miłym dodatkiem.



Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Artefakty | Lądy


korekta: Daniel Smyl

Spodobał Ci się ten wpis?

Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!