5,0: Absolutne bomby. Wygrywają grę w pojedynkę i bardzo trudno je pokonać.
Np. Hauntwoods Shrieker, Overlord of the Boilerbilges, Maha, Its Feathers Night
4,5: Najlepsze karty w dodatku. Wygrywają grę w pojedynkę.
Np. Season of the Burrow, Unholy Annex // Ritual Chamber, Kitnap
4,0: Najlepsze karty w swoich kolorach, które najczęściej będą najmocniejszymi w naszej talii.
Np. Defiant Survivor, Hunter’s Talent, Emberheart Challenger
3,5: Mocne elementy dobrych archetypów i po prostu wybitnie dobre karty.
Np. Entity Tracker, Pawpatch Recruit, Baylen, the Haymaker
3,0: Dobre karty powyżej przeciętnej, nadają się do firstpickowania.
Np. Pyroclasm, Polliwallop, Long River Lurker
2,5: Najbardziej przeciętne, grywalne karty.
Np. Ripchain Razorkin, Festival of Embers, Flesh Burrower
2,0: Typowe fillery.
Np. Sunshower Druid, Mind Spiral, Might of the Meek
1,5: Fillery, których chcesz unikać. Dwudziesta druga, dwudziesta trzecia karta w decku.
Np. High Stride, Nightwhorl Hermit, Grab the Prize
1,0: Słabe fillery. Gramy nimi, kiedy zabraknie nam grywalnych kart.
Np. Frantic Strength, Hoarder’s Overflow, Demonic Counsel
0,5: Karty sajdowe, które wkładamy do talii tylko wtedy, kiedy potrzebujemy tego typu odpowiedzi.
Np. Leyline of Resonance, Heirloom Epic, For the Common Good
0,0: Karty niegrywalne w limited.
Np. Marina Vendrell’s Grimoire, Doomsday Excruciator, Leyline of Mutation
Pełny spoiler | Biały | Niebieski | Czarny | Czerwony | Zielony | Multikolor | Artefakty | Retro Artefakty
W przypadku stworów z prototype najpierw podam ocenę za większy, artefaktyczny koszt, a potem za mniejszy, płacony z kolorowej many (podobnie gdy karta ma aktywowaną umiejętność za kolorową manę). Uważam że wszystkie drogie artefakty tak naprawdę kosztują jeden many mniej – o ile rozgrywka będzie przebiegać normalnie (w tym secie limited), w momencie ich zagrywania powinniśmy mieć z jeden, dwa Powerstone’y w stole.

Autonomous Assembler
Ocena: 3,0/4,0
Udany wariant Luminarch Aspirant, Assembly-Workerów w secie jest z pięciu chyba więc tak naprawdę konterki będziemy kłaść na siebie, tym co sprawia że ta karta jest dobra w limited to vigilance który sprawia że możemy atakować i „grozić” położeniem konterka w razie bloku przez przeciwnika lub po combacie zużyć całą manę na inne czary tudzież „grozić” większym blokerem potem.

Combat Thresher
Ocena: 2,0/2,5
Najlepsze, co w tej karcie, to że możemy dobrać inną dzięki niej. Double strike jest mało ekscytującą umiejętnością o ile nie połączymy jej z jakąś formą ewazji.

Platoon Dispenser
Ocena: 3,5/4,5
(Prze)Potężna bomba, którą zawsze chcemy grać. Platoon Dispenser to stwór, od którgo zaczynamy budowanie talii z naszego sealed poola. Typowa karta która, wygrywa sama z siebie gry dzięki tworzeniu tokenów, a potem wygrywa jeszcze bardziej, dobierając nam karty. Dzięki temu, że nawet bez białej many możemy dobrać karty, możemy nią grać nawet w innych kolorach. Mimo to wydaje mi się, że warto dołożyć do talii jakieś Plainsy, gdyż aktywacja kosztuje tylko jedną kolorową manę. Unearth to wisienka na torcie.

Scrapwork Cohort
Ocena: 1,5/2,5
Tutaj unearth jest tym co sprawia że warto tą kartą grać. Należy odnotować przy tym korzystny tribal zarówno stwora, jak i tokena, jakim jest Soldier.

Steel Seraph
Ocena: 4,5/4,5
Obojętnie, czy mamy dostęp do białej many, czy nie – karta jest potężna. Gdy jednak mamy parę Plainsów w decku, dostajemy możliwość zagrania jej wcześniej (co nie zawsze będzie dobrą decyzją). Osobiście uważam flying i lifelink za dwa najlepsze keywordy w limited i ten anioł może dać każdą z nich.

Tocasia’s Onulet
Ocena: 1,0/1,5
Bardzo mierny trybut do Onulet. W maindecku nie chciałbym wcale nim grać, chyba że w jakimś self millu. Dostanie dwóch życia jest też niedostatecznie zachęcające, by to była dobra side’owa karta na agresywne decki.

Urza’s Sylex
Ocena: 2,0
Jak ja nie lubię takich kart. Mass removal jest dobry, gdy jest w miarę tani i jest zaskoczeniem dla przeciwnika. Tutaj, w związku z rozłożonym kosztem, nie uzyskamy efektu zaskoczenia – chyba że wydamy aż siedem mana, by zagrać i odpalić w tej samej turze.

Veteran’s Powerblade
Ocena: 0,0
Naprawdę nie warto. Bonesplitter, wróć.

Yotian Frontliner
Ocena: 0,0/0,5
To 0,5 jest mocno naciągane i spekulacyjne, że w secie będzie dużo dobrych discard/self mill efektów.

Arcane Proxy
Ocena: 1,0/2,0
Klasycznie karta tym lepsza im więcej mamy celów pod nią w decku. Pewnym problemem jest brak flash, co uniemożliwi nam zagrywanie kontr z tego czarodzieja.

Coastal Bulwark
Ocena: 0,0/0,5
Aż sprawdziłem, czy w secie nie ma Wingmantle Chaplain. Nie ma, zatem ta karta powinna być tylko wkładana z side na agresywne decki (i to tylko, jak mamy wyspy w decku).

Combat Courier
Ocena: 0,0/0,5
Podobnie jak wszystkie tanie/słabe karty z unearth, ma szansę być dobry tylko w self mill deckach. A nie mamy jeszcze pewności, czy taki archetyp będzie nawet dobry w dracie.

Depth Charge Colossus
Ocena: 0,0/1,0
Budzący respekt pancernik może być grywalny bardziej niż mi się wydaje w tym limited g,dyż można go odtapować z Powerstone’ów.

Hulking Metamorph
Ocena: 0,0/1,5
Bardzo uboga wariacja Phyrexian Metamorph. Siłą klonów było to, że mogliśmy skopiować najlepszego stwora (artefakt) w stole, bez względu na to, czy był nasz, czy przeciwnika. Tutaj jesteśmy ograniczeni tylko do własnych kart. W ramach rekompensaty możemy go zawsze zagrać jako typa 3/3 za cztery.

Spotter Thopter
Ocena: 0,0/1,5
Wiem że nie chcialbym grać tą kartą bez możliwości zagrania jej za niższy koszt, lecz nawet wtedy jest niezbyt spektakularna. Mam wrażenie, że to będzie jeden z ostatnich picków w czasie drafta.

Surge Engine
Ocena: 0,5/4,0
Już po zapłaceniu pierwszy raz niebieskiej many dostajemy solidne ciało z bardzo dobrą umiejętnością. Im więcej many zainwestujemy, tym lepszy efekt dostajemy. Warto pamiętać, że trzecią umiejętność możemy odpalić wyłącznie raz.

Terisian Mindbreaker
Ocena: 0,0/0,125
Nie. Może, gdyby koszt unearth nie był tak restrykcyjny, grałoby się nim po prostu jako 6/4, co atakuje z grobu. Aktualnie przewinięcie połowy biblioteki to tak naprawdę flavor.

Ashnod’s Harvester
Ocena: 2,0/3,0
Jest to najbardziej agresywny kombajn, jaki widziałem w życiu i jest jego dużym fanem. Oprócz statystyk, które zachęcają do atakowania mamy przydatną umiejętność (najczęściej będziemy usuwać wraże permanenty z unearth). Gdy nasz kombajn zginie, możemy go zawsze przyzwać na jeden ostatni atak za jedyne 1B .

Clay Revenant
Ocena:0,0/0,5
Tym golemem nie warto grać, gdy nie mamy z nim żadnych synergii w postaci discardu/poświęcania go.

Dredging Claw
Ocena: 0,0/0,5
Menace jest przydatną umiejętnością, gdy gramy agresywnym deckiem, lecz tutaj wszystko jest za drogie w manie w stosunku do tego co otrzymujemy.

Goring Warplow
Ocena: 0,0/2,5
1/1 z deathtouch za 1B jest dobrym blokerem, a 5/4 z deathtouch za 6 jest za to dobrym napastnikiem który, zawsze zabija blokujące go stwory (np., gdy blokują go dwa typy 3/3, dzięki deathtouch przeciwnik straci obu). Dzięki tej elastyczności dostajemy bardzo dobrą kartę.

Phyrexian Fleshgorger
Ocena: 3,5/4,5
Wiele osób patrząc na tą kartę od razu myśli o Wurmcoil Engine, lecz ten robaczek nim nie jest. Jest nieco gorszy, natomiast nadal jest potężną kartą, którą zawsze powinniśmy grać. Nawet, gdy nie mamy dostępu do czarnej many. Warto zauważyć, że ward skaluje się wraz z powerem, czyli czasem możemy zamienić efekt Giant Growth w Lava Spike lub uniemożliwić przeciwnikowi zapłacenie warda, gdy ten nie ma wystarczająco życia.

Razorlash Transmogrant
Ocena: 0,0/2,0
Brak możliwości blokowania sprawia, że jest to dość jednowymiarowa karta. Praktycznie nigdy przeciwnik nie będzie mieć czterech nonbasiców, więc wracamy go za całe sześć, co nie jest rewelacyjne. Niemniej lepsze to niż nic.

Scrapwork Rager
Ocena: 2,5/3,5
Genialna iteracja klasycznego Phyrexian Rager. Planuję grać w każdym decku. Wygląda na commona, którego nie będzie wstyd first pickowanie w drafcie. Warto zauważyć że Powerstone pomaga opłacić mana koszt, jak i koszt unearth .

Transmorgant Altar
Ocena: 0,5
Tutaj dużo rzeczy musi pójść po naszej myśli, byśmy osiągneli zysk z grania tą kartą. Zakładam, że jest kartonik, który w zamyśle twórców ma służyć do poświęcania stworów z unearth po combacie.

Transmorgant’s Crown
Ocena: 2,0
Skullclamp to nie jest na pewno, lecz nadal wydaje mi się być dość dobrym equipmentem, który sprawi że przeciwnik nie będzie chciał blokować naszych stworów. Podobnie będzie mieć problem z atakowaniem, gdyż każda wymiana, gdy będziemy blokować stworem w koronie, będzie dla nas korzystna.
Blitz Automaton
Ocena: 0,5/1,5
Stwór 3/2 za trzy mana ma ten problem, że wymienia się z stworem za dwa mana, podczas gdy stwór za cztery powinien go zablokować i przeżyć. Za to za siedem many mam wrażenie, że trochę przepłacamy za 6/4 haste. Zapychacz.

Fallaji Dragon Engine
Ocena: 0,0/0,5
Nawet z dużą ilością kart tworzących Powerstone mam wrażenie, że ten smok kosztuje strasznie dużo. Samo jego pakowanie kosztuje nie wiadomo czemu dwa mana.

Heavyweight Demolisher
Ocena: 0,0
Musielibyśmy mieć bardzo dużo kart które tworzą Powerstone, by opłacić ten koszt, jak i upkeep. Mam wrażenie, że można lepiej spożytkować kamienie i zagrywać dzięki nim lepsze karty.

Mishra’s Juggernaut
Ocena: 1,0/2,0
Jest to trochę żenujące, że Mishra nie nauczył swojego Juggernauta, jak omijać ściany, tylko wybrał rozwiązanie siłowe w postaci trample. Wyglada, jak karta, którą nie pogardziłbym jako finisher w R/x deckach.

Mishra’s Research Desk
Ocena: 1,0/2,5
Gdy nie mamy dostępu do czerwonej many, jest to zwykły cantrip. Lecz gdy możemy opłacić kolorowy koszt unearth, dostajemy źródło card advantage. Zakładam że będzie to jedna z ważniejszych kart w drafcie w archetypach związanych z self mill/sacriface. Bardzo ciekawy design, jest to chyba moja ulubiona karta w secie pod kątem kreatywności i używania starych mechanik w nowy sposób.

Phyrexian Dragon Engine
Ocena: 1,5/3,5-4,5
1,5 mamy za smoka 2/2 z double strikiem. Do oceny 3,5 dochodzimy gdy mamy możliwość dobrania trzech nowych kart po opłaceniu unearth. Za to gdy mamy Mishrę w decku, możemy marzyć, że uda nam się ich stopić w potężnego Mishra, Lost to Phyrexia.

Scrapwork Mutt
Ocena: 0,5/2,0
Bez czerwonej many raczej nie warto grać, piesio w początkowej fazie gry będzie nam służył do szukania lądów/czarów, a później z unearth najczęściej będziemy odrzucać zbędne już lądy. Warto zauważyć, że możemy też odrzucać wcześniej inne karty z unearth i w ten sposób generować card advantage.

Skitterbeam Battalion
Ocena: 1,5/4,0
W końcu konstrukt, dla którego chcę tapnąć wszystkie swoje lądy wraz z Powerstone z uśmiechem na ustach i zaatakować za dwanaście. Atak za sześć też jest spoko, gdy mamy tylko pięć mana w stole.

Boulderbranch Golem
Ocena: 2,0/2,5
Karta, która dobrze skaluje się z ilością wydanej przez nas many. Dzięki temu, że dostajemy więcej życia, powinniśmy łatwo odzyskać inicjatywę w grze, gdy zagrywamy go za siedem. Karty takie, jak Ravenous Lindwurm są zazwyczaj bardzo niedoceniane na początku formatu, a tutaj dostajemy bardzo zbliżoną kartę dla każdego decka dzięki temu że jest colorless.

Cradle Clearcutter
Ocena: 0,0/0,5(2)
Jeżeli ten format naprawdę będzie polegać na tym że będziemy się naparzać wielkimi (drogimi w koszcie) robotami, to wtedy każda rampa będzie bardzo cenna, nawet tak mierna jak ta tutaj. Mam nadzieję, że tak jednak nie będzie, bo trochę mrozi na myśl, że to jest akceptowalny trzy drop w limited.

Haywire Mite
Ocena: 0,0/1,0
Większość artefaktów w tym secie to są jednak stwory, więc ten insekt powinien być kartą side’ową .

Iron-Craw Crusher
Ocena: 1,0/2,0
2/5 bloker lub 4/5 atakujący za cztery mana są całkiem spoko, szczególnie że zawsze może podpakować innego stwora który posiada np. flying/lifelink.

Mask of the Jadecrafter
Ocena: 0,0/1,0
Wydaje mi się, że w tym secie nie będzie tak łatwo wygenerować tyle many by było warto grać tą kartą. Wyjątek bym zrobił, gdy mamy już w decku Awaken the Woods, lecz nadal mam wrażenie, że to byłby klasyczny win more.

Perennial Behemoth
Ocena: 1,0
W secie jest Evolving Wilds, więc zawsze można marzyć…

Rootwire Amalgam
Ocena: 1,5/3,5
Jest to dość zabawna karta, gdy zagramy ją za pięć mana. Od następnej tury grozimy przeciwnikowi atakiem za piętnaście obrażeń, jeżeli nie zostawi sobie blokera, nie ma instant speed removalu na ręku. Gdy zagramy ją za dwa many i odpalimy umiejętność, mamy stwora 6/6 za siedem mana, co jest akceptowalne.

Rust Goliath
Ocena: 0,0/2,0
Za pięć mana dostajemy bardzo dobrego konstrukta z dwoma przydatnymi umiejętnościami przy blokowaniu (reach) czy atakowaniu (trample). Co też może mieć znaczenie, możemy podwoić statystyki gdy, mamy jedyne dziesięć mana.

Simian Simulacrum
Ocena: 3,0/4,5
Co bardzo ważne, możemy położyć konterki na innego stwora. Ma to znaczenie, gdy mamy jakieś potwory z ewazją i przy unearth, gdyż żal po prostu kłaść konterki na naszą małpkę gdy trzeba ją będzie usunąć z gry pod koniec tury. Bardza dobra karta w szczególności do agresywnych decków, łatwy p1p1 w drafcie.

Bladecoil Serpent
Ocena: 1,0/4,5
Karta ta robi się wybitna, gdy jesteśmy w stanie zapłacić dwa razy jakąkolwiek kombinację kolorowej many poza 2xRR (7/4 haste trample za 6 mana jest ok lecz nie wybitny). Wiadomo, że dobieranie kart to jedna z lepszych rzeczy jakie możemy robić w Magicu, lecz discard w tym formacie może być dobry jak nigdy – często w ręku będą zalegać różne drogie golemy i inne artefakty. Dodanie X do kosztu sprawia, że ta karta jest jeszcze lepszym topdeckiem w późniejszych fazach gry.

Clay Champion
Ocena: 0,0/3,5
Tutaj mam wrażenie że musimy zapłacić GGGG/GGWW/WWWW, by ta karta była bardzo dobra. 5/5 za 2GG jest ok, ale wydawałoby się mi że marnuję potencjał tej karty. Jak powyżej – X w koszcie ubezpiecza nas od flooda.

Aeronaut’s Wings
Ocena: 0,0
Nawet tak duży fan flying jak ja wie, że takie karty są najczęściej niegrywalne.

Argivian Avenger
Ocena: 2,5
Deathtouch wydaje się nie na miejscu na stworze 5/5, lecz w tym secie są konstrukty 10/10. Warto zatem mieć dostęp do takiej umiejętności.

Cityscape Leveler
Ocena: 4,5 w drafcie / 5,0 w sealedzie
Nie wiem, jakie pejzaże miejskie równa on z ziemią, skoro niszczy tylko nonland pernamenty…
W sumie i tak zabawniejsze jest danie Powerstone przeciwnikowi po tym jak zniszczymy jego najlepszy permanent i postawimy koksa 8/8 z trample w stół. A najzabawniejsze jest to, że nawet jak przeciwnik przyzwie jakiegoś potężnego stwora dzięki temu Powerstone, to my zaatakujemy i go zniszczymy. A, i karta ma jeszcze unearth…
W większości setów czymś, co ogranicza potęgę tej karty, byłby wysoki mana koszt. W tym środowisku limited nie zapowiada się na to, aby to była przeszkoda.

Energy Refractor
Ocena: 2,5
Wygląda na to, że w drugiej turze bardziej opłaca nam się dobrać kartę i poprawić manabase w stole niż grać stwora za dwa mana który zostanie szybko zdeklasowany przez droższe typy.

Goblin Firebomb
Ocena: 1,0
Removal zawsze akceptowalny, lecz te siedem mana to naprawdę za dużo.

Levitating Statue
Ocena: 0,0
Takie karty nigdy nie są dobre.

Liberator, Urza’s Battlethopter
Ocena: 2,5
Mam ochotę dać jeden z tych samych powodów dla których nie lubie Quirion Beastcaller, ale zawsze jest szansa, że zagramy tą kartę w trzeciej turze i bardzo szybko utuczymy naszego thopterka.

The Mightstone and Weakstone
Ocena: 3,5 (4,5 gdy mamy Urzę do meld)
Oba efekty są akceptowalne za pięć mana. Do tego dostajemy dwa powerstone w jednej karcie. Zakładam, że te +2 many na artefakty w tym secie ma ogromne znaczenie, stąd tak wysoka ocena.

Mine Worker
Ocena: 0,5
Bardzo bym nie chciał grać tą kartą. Karty, których głównym zadaniem jest dodawanie życia, są słabe. Karty, które robią coś i przy okazji dają nam życie, są dobre.

Portal to Phyrexia
Ocena: 4,0 w drafcie / 5,0 w sealdzie
Ciężko mi wyobrazić sobie sytuację, gdy zagrywamy portal i przegrywamy grę. Jedyny minus tej karty to horrendalnie wysoki mana koszt, lecz w tym limited wydaje się to nie być tak dużym problemem.

Power Plant Worker
Ocena: 1,0
Szkoda, że tę umiejętność można użyć tylko raz na turę. Gdyby było inaczej, ten monter byłby grywalny.

Reconstructed Thopter
Ocena: 1,5
Trzy mana to jest maksymalna ilość many, jaką jestem w stanie zapłacić za latacza 2/1. Tutaj mamy jeszcze unearth – typowa dwudziesta trzecia karta w decku.

Slagstone Refinery
Ocena: 0,0
Podstawowy problem jest taki, że ta karta nie robi nic, gdy zagrywamy ją za cztery mana…

Spectrum Sentinel
Ocena: 0,0
Stwory za jeden mana muszą naprawdę posiadać dobre umiejętności, by były grywalne w limited, np. Evolved Sleeper czy Dockside Chef

The Stasis Coffin
Ocena: 0,5
Tak naprawdę jest to Fog, tylko bez elementu zaskoczenia, więc przeciwnik… nie będzie zaskoczony i nie przeprowadzi ataku który poskutkuje jego klęską.

Steel Exemplar
Ocena: 2,0
Ocena trochę na wyrost, ale jest potencjał na bycie 6/6 trample zagrywanym z dużej liczby Powerstone.

The Stone Brain
Ocena: 0,5
Jeżeli w pierwszej grze zobaczymy kartę, której nie możemy pokonać w żaden inny sposób, możemy wside’ować. Na pewno nie gramy tą kartą w maindecku.

Stone Retrieval Unit
Ocena: 3,5
Ocena tak wysoka dlatego, że jest to colorless karta, która tworzy Powerstone na commonie. To znaczy że tą kartą będziemy grali zawsze w naszym decku w sealedzie i drafcie.

Su-Chi Cave Guard
Ocena: 0,5
Brak mechaniki prototype i niezbyt użyteczne umiejętności wobec wysokiego kosztu mana czynią tę kartę bardzo słabą.

Supply Drop
Ocena: 1,5
Bardzo ciekawy design – najpierw dostajemy combat sztuczkę (co ważne dostępną niezależnie od tego, jakimi gramy kolorami), która może odpalić ETB np. Phalanx Vanguard, a w późniejszej fazie gry możemy dobrać kartę.

Swiftgear Drake
Ocena: 1,5
Kombinacja haste i flying jest bardzo potężna, lecz tutaj brakuje trochę siły naszemu smokowi

Symmetry Matrix
Ocena: 0,0
Za duże wymagania, zbyt rzadko możemy je wypełnić, a po ich spełnieniu mamy mały zysk.

Thran Power Suit
Ocena: 0,0/0,5
Chciałbym dać zero, ale jest szansa, że nikt nie będzie chcieć tej karty w drafcie i komuś uda się wydraftować ich tyle, że to będzie mieć sens (4-5?).

Thran Spider
Ocena: 3,5
Bardzo dobra karta. Zazwyczaj nie jestem fanem symetrycznych efektów, lecz tutaj dzięki aktywowanej umiejętności powinniśmy lepiej wykorzystać tego Powerstone niż nasz przeciwnik. Zagrany wcześnie jest dobrym blokerem, który rampi nas do większych spelli. Gdyby dawał rampę tylko nam, dałbym 5,0.

Tower Worker
Ocena: 1,0
Ten monter w wieży jest największą pułapką/rozczarowaniem w secie. Podeskcytowaniu wizją dostania trzy mana sprawdzamy, co robią tam w kopalni i elektrowni, i robi się nam smutno lub ulegamy pokusie grania wszystkimi trzema…
Korekta: Mateusz Borkowicz
Spodobał Ci się ten wpis?
Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!