W miniony weekend odbył się pierwszy MPL League Weekend. Jest to wewnętrzna liga graczy MPL, gdzie każdy gra z każdym i zdobywa punkty, które wraz z punktami zdobytymi na innych turniejach decydują o tym, kto pod koniec sezonu zostaje w MPL, kto gra w play-offach, a kto spada do ligi Rivals.
Metagame wygląda następujaco:
8x Dimir Rogues (w tym 4x Lurrus)
6x Azorius Blink (Yorion)
4x Gruul Adventure
2x Temur Ramp
1x Dimir Control
1x Esper Doom (Yorion)
1x Jeskai Blink (Yorion)
1x Rakdos Midrange
Patrząc na wyniki oraz decklisty, należy pamiętać, że to jest mały turniej, przez co zarówno rezultaty, jak i listy, mogą być bardzo skrzywione i różnić się od dużych turniejów z różnorodnym meta. Większość prosów wyszła z założenia, że Yorion będzie najpopularniejszym deckiem, więc chce mieć z nim dobry matchup.
UB Rekinowe Rogale – Reid Duke
Creatures (8) 4 Soaring Thought-Thief 4 Thieves’ Guild Enforcer Spells (28) 1 Agadeem’s Awakening 2 Bloodchief’s Thirst 2 Cling to Dust 4 Drown in the Loch 1 Eliminate 2 Essence Scatter 3 Heartless Act 1 Negate 4 Shark Typhoon 2 Silundi Vision 2 Didn’t Say Please 4 Into the Story | Lands (24) 4 Clearwater Pathway 6 Island 4 Swamp 4 Temple of Deceit 4 Zagoth Triome 2 Castle Locthwain Sideboard (15) 2 Bloodchief’s Thirst 2 Cling to Dust 3 Lullmage’s Domination 2 Mystical Dispute 1 Negate 3 Duress 2 Extinction Event |
Tę chęć wygrywania z Yorionem widać w tej deckliście. Granie Shark Typhoon w main ponad Lurrus of the dream-den w roli companiona sprawia, że praktycznie nigdy nie musimy się wytapować we własnej turze. Przeciwko temu deckowi Elspeth Conquers Death nie ma żadnych celów na swój pierwszy chapter, a obecność aż czterech Cling to Dust w main i side jest ukłonem w stronę wrażych czarów z escapem oraz mirrorów, gdzie pozwala kontrolować nam wielkość naszego grobu.
UW Yorion z kontrami – Piotr Głogowski
Gracze Yoriona też skupili się na wygrywaniu ze sobą, stąd wzrost ilości kontr w maindecku, które są bardzo dobre w mirrorze. Dream Trawler, o ile uda się go wstawić w stół, jest praktycznie niezabijalny. Mazemind Tome jest bardzo dobry gdy chcemy grać draw-go, co jest możliwe z taką ilością kontr.
Gruul Adventure – Rei Sato
Creatures (25) 4 Bonecrusher Giant 4 Brushfire Elemental 4 Edgewall Innkeeper 4 Kazandu Mammoth 4 Lovestruck Beast 2 Questing Beast 3 Scavenging Ooze Spells (13) 3 Embercleave 2 Scorching Dragonfire 4 Shatterskull Smashing 2 The Great Henge 2 Primal Might | Lands (22) 2 Evolving Wilds 4 Fabled Passage 3 Mountain 4 Cragcrown Pathway 9 Forest Sideboard (15) 2 Klothys, God of Destiny 2 Scorching Dragonfire 2 Vivien, Monsters’ Advocate 2 The Akroan War 2 Embereth Shieldbreaker 3 Ox of Agonas 2 Garruk, Unleashed |
Z odmiennego założenia wyszedł Rei Sato. Jego spis Gruula ma bardzo dobry matchup z UB oraz średni z Yorionem. Dodanie Scorching Dragonfire służy zabijaniu Soaring Thought-Thief już w G1, a do tego mamy tu obecność w side kart które „żywią” się grobem, czyli Ox of Agonas i Klothys, God of Destiny.
Wyniki i wnioski
Turniej potoczył się tak, że najlepsze wyniki osiągnęły talie RG Adventure, które wygrywały z UB i miały akceptowalne wyniki z UW. UB dzięki zmianom zdecydowanie wygrywało z Yorion deckami i innymi deckami poza RG. UW Yoriony dzięki zmianom, które podjęły, jedyne z czym wygrywały, to mirrory i osiągnęły wręcz katastrofalne wyniki.
Spodobał Ci się ten wpis?
Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!