Moje Topy 2021 – by Alan Andrzejewski

Alan Andrzejewski19.12.2021Czas czytania: 8 minut(y)

Grudzień to czas podsumowań i rankingów, więc i ja pokusiłem się o takie zestawienie.
Będzie trochę o MtG, ale także o kulturze, sztuce, czy jedzeniu. W końcu nie samymi kartonikami człowiek żyje.

Top 2 najlepszych setów do limited w 2021

modern horizons 2 logoModern Horizons 2

Najlepszy set limited w historii MtG? Wszystkie kolory grywalne, bardzo dobry fixing sprawiający, że nawet pięciokolorowe decki są dobre. Nikt jednak nie jest „zmuszany” grać 5c, gdyż dwukolorowe decki są szybkie i konsystentne, co daje dobry balans formatowi. Otwieraniu paczek dodatkowo towarzyszy przyjemny dreszczyk emocji; single z tego setu mają dużą wartość, czy to w PLN, czy w tixach (waluta na MtGO).

time spiral remastered logoTime Spiral Remastered

Mega nostalgia bait dla mnie, na który z przyjemnością dałem się złapać. Remix Time Spiral, Planar Chaos i Future Sight jest bardzo miły do grania ze względu na mnogość mechanik i dobry balans między kolorami. Dodatkowo dostaliśmy przedruki stapli do eternal formatów ze starymi ramkami i przyznam że Chalice Of The Void czy Thoughtseize wyglądają cudownie.


Top 3 najgorszych setów do limited w 2021

Dungeons & Dragons: Adventures in the Forgotten Realms - logoDungeons & Dragons: Adventures in the Forgotten Realms

Jak ja nienawidzę tego dodatku. Nic mnie bardziej nie denerwowało, niż gra, w której moja karta nie robi tego, czego od niej oczekuję, bo przegrywam rzut kostką k20. Przeciwnik za to robi cuda na kiju, bo rzuca same critical hit, czyli 20. Do tego kolory były strasznie niezrównoważone.

Innistrad: Midnight Hunt - logoInnistrad: Midnight Hunt

Midnight Hunt to straszna nuda już po trzech tygodniach; w pierwszych dwóch najlepszym deckiem było UB Zombie. W trzecim tygodniu okazało się że UW Spirity/Disturb to też dobry archetyp i mieliśmy format dwóch decków. Ponoć był to set o wilkołakach, lecz kolory RG były tak żałosnie słabe, że pickowałem Organ Hoarder nad Arlinn, the Pack’s Hope P1P1.

Innistrad: Crimson Vow - logoInnistrad: Crimson Vow

W tym dodatku bardzo problematyczny jest power level high rarity cards. Zbyt wiele kart rare i mythic jest tak silnych, że po prostu nie da się z nimi wygrać. Drugim problemem jest to, że tylko dwa kolory (czarny i czerwony) mają dostęp do mechaniki blood. Mechanika sama z siebie jest bardzo dobra dla rozgrywki, lecz jej ograniczona dostępność mocno zaburza balans między kolorami.


Top 3 najlepszych banów w 2021

Mystic Sanctuary

Nic bardziej nie odbierało mi smaku życia, niż gdy przeciwnik zagrywał Misty Rainforest i zaczynał przeglądać swój grób w poszukiwaniu karty, którą położy na czuba. Ląd ten sprawiał, że Ux decki nie miały słabych drawów w late game, bo byle fetch zmieniał się w najlepszą kartę z grobu.

mystic sanctuary

Uro, Titan of Nature’s Wrath

Największa pomyłka Wizardów od czasu Hogaak, Arisen Necropolis. Uro robił wszystko. Po prostu. Dobierał kartę, dawał życie, rampił, a potem robił to znowu i znowu. Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć gry, które udało mi się wygrać agresywnym deckiem, gdy Uro mnie zaatakował. Cieszę się, że już go nie ma w formacie.

Field of the Dead

Strasznie spłycał deckbuilding w modernie – sprawiał że decki, które nim grały, nie potrzebowały żadnych innych kart do wygrywania gry. Mirror kontroli także był żałosny, bo zawsze wygrywał typ, który miał Field w stole i nic nie można było z tym zrobić. Karta była tak opresyjna, że ludzie prosili WoTC o przedruk Wasteland do moderna xD…


Top 3 decków w 2021

SkUR Murktide – modern na Paprykarzu

UR Murktide to dla mnie przede wszystkim dobry wynik (top4) i co ważniejsze: w grze na żywo– co zawsze sprawia że cenię sobie takie osiągnięcie wyżej. Brawa podczas wyczytywania mego nazwiska w top8, słuchanie narzekań znajomych „grałem z BWG Poxem niegrywalny mu” i potem trafiasz na ten deck i wygrywasz :). Zagrywanie Spell Pierce w Teferi, Hero of Dominaria z Chalice of The Void w stole z jednym konterkiem, radość z dobrych wyników kolegów. To rzeczy, które sprawiają że Gathering to nadal najlepsza część MtG dla mnie.

Oops All Spells top4 Showcase

Przez dwa tygodnie próbowałem testować / testowałem 4c Omnath, lecz mój internet (pozdro UPC) potrafił przestać działać na pięć minut, potem działał przez godzinę i znów wyłączał się na pół h. Termin naprawy usterki to miesiąc, jak powiedziała mi miła pani na infolinii… Po krótkich konsultacjach z żoną postanowiłem wziąć najszybszy deck w formacie i w razie czego grać z internetu komórkowego na laptopie. Dostałem decklistę od Sodka wraz z sideguidem z jego patreona i… siadło! Mimo iż raz byłem blisko timeout i drop z eventu z powodu problemów z internetem.

Gaaczek Vintage Showcase 1st

Tutaj już bez historii: dwa tygodnie testowałem w ligach, udało mi się trafnie przewidzieć meta i grać najlepszym deckiem na tym turnieju. Był to najbardziej satysfakcjonujący wynik dla mnie w tym roku, bo moje przygotowania udało się przekuć na wygraną.


Top 3 pizzerii w Warszawie

pizza

Hopito Craft Beer & Pizza

Pizza neopolitańska czyli „pontonik” z cienkim ciastem, do tego bardzo dobry wybór piw na tapie. Polecam Let’s Go Pork – creme fraiche, guanciale i cebula. Warto sprawdzać FB/Insta, gdyż często mają sezonowe picki, np. z kurkami czy szpinakiem.

Heritage Powiśle

Lokalny sklep z włoskimi produktami / mała kuchnia, menu zmienia się codziennie. Pizza na cienkim lecz bez „pontonika”. Miła atmosfera, kuchnia na widoku.

Dwa Osiem

Klasyczna neopolitańska picka w dobrej lokalizacji. Latem w czasie spacerów wzdłuż Wisły to najlepsze miejsce na coś do zjedzenia.


Top 3 Sushi w Warszawie

sushi

Japonki

Zdecydowanie najlepsze sushi w Warszawie. Bardzo świeża i smaczna ryba, doskonały ryż oraz dobre dodatki (sos na bazie sosu sojowego czy galaretka ponzu). Polecam zestaw omasake. Cena (niestety) odpowiada jakości, więc nie jest to raczej miejsca na codzienne wizyty, lecz raz na jakiś czas zdecydowanie warto tam iść.

Sakana

W tym miejscu zawsze siadamy przy barze i zdajemy się na fantazję sushi mastera i jak dotąd zawsze byliśmy zadowoleni. Z dań z karty polecam yakitori.

Kiseki by Alon

Typowe sushi i wszystko (ramen, kaczka pieczona), lecz zawsze smacznie. Jest też w miarę blisko domu więc często tam jemy.


Top 3 restauracji pod Mostem

Mieszkam na Solcu, obok mostu Poniatowskiego, pod którym znajduje się centrum handlowe Arkada, które z zewnątrz i od środka wygląda jak wehikuł z lat 90tych. W środku jest jednak masa restauracyjek, które utrzymują się głównie z dowozu (większość z nich nie ma nawet stolików). Panuje tam duży przemiał, a jeśli jakieś miejsce odnosi sukces, to przenoszą się w lepszą lokalizację, z większą ilością miejsca dla klientów.

Ahaan

Tajskie jedzenie, kucharz to pasjonat który nie serwuje spolszczonych wersji dań. Są one aromatyczne, pełne ziół i kontrastowych smaków. Od siebie polecam lunche (zmieniają się codziennie, odbiór na miejscu daje darmową lemoniadę, z czego korzystam nagminnie) oraz najlepsze Mango Sticky Rice jakie jadłem w Polsce.

OUCH! Warsaw

Najlepsze KFC czyli Korean Fried Chicken w mieście. Miejsce prowadzone przez sympatyczną parkę koreańczyków. Moje ulubione sosy to: Soy Garlic oraz Creamy Onion. Do każdego zestawu dorzucają mini pudełko kiszonek.

MEI

Koreańska restauracja z prawdziwego zdarzenia z miejscami siedzącymi i instalacją do hot pot/grilla w stolikach, w menu koreańska klasyka (buldogi, bibimbap). W godzinach wieczornych cała zajęta przez koreańczyków którzy hotpotują w grupkach. Idealne miejsce na wieczorne wyjście ze znajomymi.


Top1 Filmów z 2021

Diuna

Najlepszy film tego roku, o dziwo! Zaskakująco, gdyż na ekranizacji tej książki polegli całkiem zdolni twórcy. Villeneuve świadomie podzielił film na dwie części, co sprawiło że nie musiał się spieszyć z historią i mógł powoli malować świat Diuny swymi ujęciami (genialne wizualizacje) oraz muzyką. Film nie zagłębia się aż tak bardzo w rozważania o ekologii, fanatyzmie religijnym, czy powiązaniach korporacyjnych biznesów z polityką jak pierwowzór. Mam wrażenie, że jest to film zrobiony przez fana dla fanów, co sprawiło że nie ma tych wszystkich denerwujących rzeczy, które występują w innych ekranizacjach.


Top 5 komiksów które czytałem w 2021

Berserk

Manga, którą za dzieciaka czytałem w internecie, po latach dojrzałem finansowo do posiadania jej w pięknym wydaniu HC Deluxe, raz na jakiś czas kupując kolejny tom. Pierwszy odcinek został napisany w 1989 (!) i od tego czasu była publikowana regularnie, aż do tragicznej śmierci jej twórcy w tym roku. Jest to dark fantasy osadzone w średniowieczu, akcja skupia się wokół najemników Guts’a i Griffith’a.

Raport Brodecka

Kończy się wojna, Brodeck wraca z obozu koncentracyjnego do miasteczka, w którym mieszkał przed wojną, w którym zostawił ukochaną oraz nadzieję na lepsze życie. W komiksie nie padają nazwy krajów ani konfliktów zbrojnych. Komiks jest cudownie narysowany: biało-czarne rysunki doskonale oddają mrok, zło i beznadzieję, które pozostają w ludziach nawet, gdy wojna się skończyła.

Hedra

Komiks niemy, traktujący o ucieczce w kosmos z powodu wojny atomowej na Ziemi. Tym co stanowi o wyjątkowości tego komiksu jest niespotykana nigdzie indziej zabawa formą, kolorem, geometrią, czy konwencją komiksu.

House of X / Power of X

Chyba najważniejszy nowożytny komiks o X-men. Cały ich świat dostał „reboot” i kanonem jest to, co wydarzyło się w tym komiksie. Komiks opowiada o walce mutantów o przetrwanie na przestrzeni wieków. Współcześnie X-men po raz pierwszy występuja z pozycji siły i ogłaszają światu powstanie nowego państwa – wyspy: „Krakoa”. Kreska jest genialna, a fabuła ambitna i odważna – nie jest to kolejny komiks o tym, że Wolverine robi „snikt!”, a Xavier bredzi o dobru drzemiącym w ludziach.

Donżon tom 2

Cała seria liczy pięć tomów, w Polsce na razie wydano dwa. Komiks opowiada o początkach, rozkwice i upadku Donżonu. Czym jest Donżon? Jest to zamek pełen skarbów strzeżonych przez potwory, gdzie po uiszczeniu opłaty właścicielowi tego zamku można dowieść swego męstwa i zdobyć owe skarby lub zginąć próbując. Komiks w bardzo ciekawy sposób bawi się konwencją heroic fantasy. W stosunku do tomu pierwszego bardzo poprawiła się kreska, a historia stała się bardziej ludzka, mroczna i plastyczna.

Raport brodecka
Raport Brodecka

Top 3 Anime w 2021

Fumetsu no Ana e

Pierwszy epizod to najlepszy odcinek anime, jaki dane było mi oglądać. Idealne 10/10, które stanowi samodzielną całość. Reszta anime to solidne 8/10, lecz pierwszy odcinek tak mocno podniósł poprzeczkę, że po obejrzeniu całości pozostaje pewne uczucie niedosytu. Uważam, że nie da się powiedzieć, o czym jest fabuła, nie spoilerując pierwszego odcinka, więc tego po prostu nie zrobię.

Tokyo Revengers

Anime o podróży w czasie zawsze darzę sympatią. W tym wypadku bohater cofa się w czasie próbując powstrzymać powstanie gangu, który zabije jego ukochaną z czasów liceum. Nie polecam szukać wersji nieocenzurowanej, strata czasu. Jedyne co ocenzurowano to znaczek gangu czyli Manji.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Najpopularniejsze nowe anime ostatnich lat. Opowiada o grupce pogromców wampirów w Japonii początku XIX wieku. Ogląda się przyjemnie: wartka akcja, dużo humoru, dobra choreografia walk. Demon Slayer nie zmusza do myślenia i mile odpręża.


Top 7 AMV

Anime Music Video to chyba mój największy guilty pleasure, w którym do dziś potrafię się zagubić na YT w późnych godzinach nocnych.

  1. Naruto x Halou
  2. Nanatsu no Taizai x Avenged Sevenfold
  3. Naruto x $UICIDEBOY$
  4. Naruto x $UICIDEBOY$ x Ramirez
  5. Naruto x $UICIDEBOY$
  6. Akira x Perturbator
  7. Ghost in The Shell x Perturbator