Hej, z tej strony Aleksander “burczybas / saturos MTG (heh, młodość)” Małecki. W M:tG gram od oryginalnego Mirrodina, a w tym cyklu przybliżę meandry historii decków w Modernie. Będę prezentował ewolucję talii w różnych formatach w kontekście banów, unbanów i nowych printingów. Dredge idzie na pierwszy ogień z dwóch powodów. Po pierwsze, Modern przed ostatnimi banami był terroryzowany przez talie oparte na Hogaak, Arisen Necropolis, które są bliskimi kuzynami Dredge’a (na takiej samej zasadzie jak Hardened Scales są spowinacone z Affinity). Po drugie Dredge ze starego Extended to moja ulubiona talia z całej historii Magica. Zapraszam na Time Walk.
7 października 2005 na sklepowe półki trafia Ravnica: City of Guilds. Pierwszy od czasów Invasion blok oparty o multicolor, w którym wydrukowane zostają tak ikoniczne karty jak Dark Confidant, Doubling Season czy shocklandy. Każda gildia Ravnici otrzymała swój keyword, z których żaden nie miał większego wpływu na krajobraz turniejowego Magica od dredge. W dodatku wydrukowano 11 kart z poniższą zdolnością:
Dredge X (If you would draw a card, instead you may put exactly X cards from the top of your library into your graveyard. If you do, return this card from your graveyard to your hand. Otherwise, draw a card.)
Ten replacement effect jest powszechnie uznawany za jedną z najpotężniejszych mechanik kiedykolwiek wydrukowanych na karcie do Magica. Dredge nie nagina pryncypiów card advantage, on je wywala przez okno rzucając za nimi koktajl Mołotowa w bonusie. Talie oparte na tej zdolności korzystają z kart, które wolą znajdować się w grobie niż na naszej ręce, co prowadzi do tworzenia zdegenerowanych kombinacji, z którymi większość z Was na pewno miała do czynienia. Jednak nie od razu śmietnik zbudowano…
Standard
Dredge przez długi czas nie miał szczególnej pozycji w Standardzie. Dopiero po wyjściu kolejnego bloku (Time Spiral, w którym pojawia się jeden z Dredgowych stapli – Dread Return) pojawiły się pierwsze talie jako odpowiedź na wszechobecne UB Dralnu Teachings oraz zorientowany na kontrowanie czarno-niebieskiego hegemona Mono Green. UB miało spore problemy z coturowymi Golgari Grave-Trollami popartymi Nightmare Void, a Mono Green nie miał jak obejść Stinkweed Impa. Wyjście dodatku Future Sight dało Dredgowi dwa kolejne staple – Narcomoeba i Bridge from Below. Umożliwiło to skonstruowanie w standardzie Dredge’a bardziej zorientowanego na combo. Do czarno-zielonej bazy dodano kolor niebieski po Magus of the Bazaar i Bonded Fetch.
Nie udało mi się znaleźć spisu Dredge’a sprzed Future Sight’a, ale Value Dredge po wyjściu tego dodatku prezentował się tak:
1 Angel of Despair
1 Bogardan Hellkite
3 Fa'adiyah Seer
4 Golgari Grave-Troll
1 Golgari Thug
2 Greenseeker
4 Llanowar Mentor
4 Narcomoeba
4 Stinkweed Imp
1 Akroma, Angel of Wrath
1 Dryad Arbor
5 Forest
2 Swamp
4 Golgari Rot Farm
4 Overgrown Tomb
2 Svogthos, the Restless Tomb
1 Pendelhaven
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
2 Bridge from Below
1 Darkblast
1 Traitor's Clutch
4 Delirium Skeins
4 Dread Return
3 Life from the Loam
1 Nightmare Void
1 Blazing Archon
2 Indrik Stomphowler
2 Shadow Guildmage
2 Darkblast
4 Krosan Grip
1 Szadek, Lord of Secrets
2 Nightmare Void
1 Ghost Quarter
A Combo Dredge tak:
1 Bogardan Hellkite
4 Drowned Rusalka
2 Flame-Kin Zealot
4 Golgari Grave-Troll
4 Magus of the Bazaar
4 Narcomoeba
4 Simian Spirit Guide
4 Stinkweed Imp
4 Thought Courier
1 Dryad Arbor
4 Breeding Pool
4 Gemstone Mine
1 Horizon Canopy
1 Svogthos, the Restless Tomb
4 Watery Grave
4 Gemstone Caverns
4 Bridge from Below
4 Dread Return
2 Life from the Loam
2 Blazing Archon
4 Leyline of the Void
3 Darkblast
4 Krosan Grip
1 Saffi Eriksdotter
1 Life from the Loam
Combo Dredge był jedną z mocniejszych talii w późnym okresie ówczesnego Standardu – na przykłąd Przemek “Ober” Oberbek poszedł nim 6-0 na Mistrzostwach Polski, wygrywając każdą grę 2-0. Wówczas już dobrze wiedziano o potencjale, jaki drzemie w keywordzie gildii Golgari. Od dłuższego czasu pokazywał go w formacie Extended.
Extended
Pierwszą kartą z dredgem, która przebiła się w turniejowym Magicu było Life from the Loam, głównie dzięki wybornej interakcji z cycling landami z Onslaughta. Już na pierwszym Pro Tourze (w Los Angeles) po wyjściu dodatku pojedyncze kopie znalazły miejsce w spisach Psychatoga z Top 8. W tym samym sezonie Olivier Ruel wygrał dwa Grand Prix pod rząd grając CALem – skrót od Solitary Confinement, Seismic Assault i Life from the Loam, które razem lockowały przeciwnika nie mającego odpowiedzi na enchantmenty z gry. Deck posiadał wirtualnie aż 7 kopii zielonego sorcery dzięki graniu 4 sztuk Burning Wish.
18 grudnia 2005 roku uznałbym za datę wkroczenia Dredge’a na salony. W Top8 Grand Prix Charlotte znalazły się 3 egzemplarze najnowszego Extendowego wynalazku, jakim był Friggorid:
Mike Krumb, Zwycięzca Grand Prix Charlotte 2005
2 Wonder
4 Golgari Grave-Troll
4 Ichorid
4 Psychatog
4 Putrid Imp
4 Stinkweed Imp
4 Cabal Therapy
4 Deep Analysis
4 Tolarian Winds
4 Chrome Mox
4 Zombie Infestation
4 Polluted Delta
3 Bloodstained Mire
1 Swamp
4 Watery Grave
4 Cephalid Coliseum
2 Overgrown Tomb
4 Moment's Peace
4 Firemane Angel
4 Coffin Purge
3 Ray of Revelation
W tym spisie po raz pierwszy widzimy stanowiącą do dzisiaj szkielet analizowanego archetypu kombinację dredgerów, card drawu/enablerów (często łączących tą funkcję, jak Tolarian Winds czy Faithless Looting) i payoffów. W tym przypadku były to wyskakujące z grobu Ichoridy oraz gigantyczne Psychatogi fruwające w powietrzu dzięki Wonderowi. Zombie Infestation i Putrid Imp dokładały kolejne ciała do armii ciemności będąc również kolejnymi enablerami, o ilość kart dbało Deep Analysis i Cabal Therapy, a wszystko przyspieszał Chrome Mox. Deck podchodził do partii Magica z zupełnie innej strony niż pozostałe talie, szczególnie dobrze radząc sobie z różnymi kontrolami.
Narcomoeba i Bridge From Below przesunęły archetyp od specyficznego value aggro w stronę zdegenerowanego combo:Wojciech Zuber, Top 8 Grand Prix Vienna 2009
4 Golgari Grave-Troll
4 Putrid Imp
4 Stinkweed Imp
4 Narcomoeba
3 Ichorid
1 Cephalid Sage
1 Akroma, Angel of Wrath
1 Flame-Kin Zealot
1 Golgari Thug
3 Cabal Therapy
2 Dread Return
4 Careful Study
4 Breakthrough
2 Tolarian Winds
2 Darkblast
4 Bridge from Below
4 Polluted Delta
3 Flooded Strand
4 Cephalid Coliseum
4 Watery Grave
1 Island
1 Cabal Therapy
1 Dread Return
4 Chain of Vapor
4 Pithing Needle
4 Leyline of the Void
1 Echoing Truth
W pierwszym Grand Prix wygranym przez Polaka (Mateusza Kopcia grającego UG) w czołowej ósemce znalazły się aż cztery talie z Golgari Grave-Trollem i spółką w składzie. Był to jeden z najpotężniejszych jednowymiarowych decków w formacie, który wygrywał zdecydowaną większość gier przed sidowaniem. Kombinacja darmowych Narcomoeb i Ichoridów z Dread Returnem i Bridge from Below oraz Flame-Kin Zealotem pozwalała zabić nawet w drugiej turze. Zamiast clunky card w rodzaju Psychatoga czy Zombie Infestation mieliśmy mnóstwo enablerów za jedną manę, a absolutną gwiazdą był Breakthrough, który zagrywany w drugiej turze przeważnie kończył się zgonem przeciwnika. Obniżenie kosztów pozwoliło też na znaczne zmniejszenie ilości mana sourców. Inną kartą, która błyszczy w tym decku jest Cabal Therapy. Poza atakowaniem ręki opponenta służyła również jako kolejny enabler (celując w siebie i nazywając kartę z dredgem) oraz generator tokenów z Bridge from Below. Sideboard to wyłącznie odpowiedzi na grave hate, własny grave hate i 61 i 62 karta do maina w zależności od matchupu. Istnienie decku w formacie niejako wymuszało na pozostałych graczach uwzględnienie kart atakujących grób opponenta w swoich sideboardach. Deck przez swój linearny plan gry nie dawał wielkiego pola do ogrania przeciwnika, a większość gier po sidzie opierała się nie na samej grze, a na ilości grave hate’u oraz odpowiedzi u grającego Dredgem. Nie jest przypadkiem, że w następnym dodatku po Ravnice zostało wydrukowane Leyline of the Void, które trafiając do gry na początku partii praktycznie uniemożliwiała Dredgowi jakiekolwiek funkcjonowanie, skazując gracza na poszukiwanie Chain of Vapor i próbę skręcenia się w jednej turze.
Rotacja przed Pro Tourem w Berlinie (Extend w przeciwieństwie do Moderna rotował co 3 lata i tracąc trzy najstarsze bloki wraz z jednym Core Setem) odebrała deckowi bardzo wiele: Cabal Therapy, Breakthrough, Careful Study, Cephalid Coliseum i Ichoridy. Życie w armię nieumarłych tchnął dopiero blok Zendikaru, który dał nowego enablera za 1 mana (Hedron Crab wraz z licznymi fetchlandami) oraz kluczowego od momentu wydrukowania Bloodghasta, który dał talii następną darmową kreaturę wyskakującą z grobu i napędzającą Dread Return. Spis prezentował się następująco:
Yuuya Watanabe, Top 8 Pro Tour Austin 2009
4 Hedron Crab
4 Drowned Rusalka
4 Narcomoeba
3 Bloodghast
4 Golgari Grave-Troll
4 Stinkweed Imp
1 Sphinx of Lost Truths
1 Flame-Kin Zealot
1 Iona, Shield of Emeria
1 Life from the Loam
4 Glimpse the Unthinkable
3 Ideas Unbound
3 Dread Return
4 Bridge from Below
4 Misty Rainforest
4 Scalding Tarn
3 Verdant Catacombs
3 Watery Grave
2 Breeding Pool
1 Steam Vents
2 Island
1 Life from the Loam
4 Leyline of the Void
3 Thoughtseize
3 Echoing Truth
2 Darkblast
2 Ancient Grudge
To był łabędzi śpiew oryginalnego, zdegenerowanego Dredge’a. Zbliżał się czas Moderna. Deck w dawnej postaci znalazł jednak swoje miejsce wśród najpotężniejszych kart z historii Magica w “starych” formatach.
Legacy
W Legacy możemy spotkać dwa rodzaje Dredge’a – pierwszy to port combo wersji z Extenda na sterydach, którymi w tym przypadku jest Lion’s Eye Diamond. Karta ta dodaje talii jeszcze większej eksplozywności, a jej najlepszym kompanem jest Faithless Looting.
THE_DADDY, 5-0 Legacy MtGO League, 03.08.2019
4 Golgari Grave-Troll 4 Golgari Thug 1 Hogaak, Arisen Necropolis 3 Ichorid 4 Narcomoeba 3 Putrid Imp 4 Stinkweed Imp 1 Street Wraith 3 Breakthrough 4 Cabal Therapy 3 Careful Study 4 Faithless Looting 4 Lion's Eye Diamond 1 Lotus Petal 4 Bridge from Below 4 Cephalid Coliseum 2 City of Brass 3 Gemstone Mine 4 Mana Confluence 1 Lotus Petal 1 Ashen Rider 1 Dread Return 2 Leyline of Sanctity 4 Leyline of the Void 2 Silent Gravestone 4 Wispmare
Drugim sposobem złożenia Dredge’a w Legacy jest całkowita rezygnacja z landów. Manaless Dredge jest jednym z nielicznych w całej historii gry decków, które nie korzystają z żadnych mana sourców (innym był Oops! All Spells). W każdej grze talia chce być na draw, aby odrzucic 8 kartę z ręki – najlepiej, jeśli jest to Phantasmagorian, który pozwala na zrzucenie pozostałych kart (w odpowiedzi na jego zdolność korzystamy z niej jeszcze raz, odrzucając łącznie 6 kart). Dread Return w Ballustrade Spy pozwala na przerzucenie całego decku do grobu, co pozwala na natychmiastowe zabicie przeciwnika dzięki Flyer of the Hatebound + kolejny Dread Return w gigantycznego Golgari Grave-Trolla.
Scottoficial, 5-0 Legacy MtGO League, 03.08.2019
3 Balustrade Spy
1 Flayer of the Hatebound
1 Gigapede
4 Golgari Grave-Troll
4 Golgari Thug
3 Hogaak, Arisen Necropolis
4 Ichorid
4 Narcomoeba
4 Nether Shadow
4 Phantasmagorian
4 Prized Amalgam
4 Shambling Shell
4 Stinkweed Imp
4 Street Wraith
4 Cabal Therapy
4 Dread Return
4 Bridge from Below
60 Cards
1 Gigapede
4 Faerie Macabre
4 Force of Vigor
3 Serum Powder
3 Sickening Shoal
Vintage
W najpotężniejszym formacie MtG Dredge dostaje kolejną zabawkę – Bazaar of Baghdad. Land pozwalający na zrzucanie i dobieranie kart co turę bez żadnego dodatkowego kosztu jest tak kluczowy dla tego spisu, że nie keepuje się w tym decku żadnej ręki nie posiadającej Baazaru. Nawet jeśli mielibyśmy brać mulligana do jednej karty! W świecie London Mulligana deck ma niemal zapewniony start z najważniejszą kartą – wykorzystanie Serum Powder daje obecnie prawdopodobienstwo wyższe niż 99%. Baazar pozwala również na zagrywanie darmowych Hollow One. Popularną ostatnio wersją jest spis korzystający z Mental Misstepów i Force of Will, a najnowszym dodatkiem jest doskonały jako odpowiedź na Leyline jak i na liczne artefakty w formacie Force of Vigor.
Eruxus, 2 miejsce Vintage Challenge 03.08.2019
1 Ashen Rider 1 Elesh Norn, Grand Cenobite 4 Golgari Grave-Troll 4 Hollow One 3 Ichorid 4 Narcomoeba 4 Prized Amalgam 4 Shambling Shell 4 Stinkweed Imp 4 Cabal Therapy 3 Dread Return 1 Gitaxian Probe 2 Force of Vigor 4 Force of Will 4 Mental Misstep 4 Serum Powder 4 Bridge from Below 4 Bazaar of Baghdad 1 Petrified Field 2 Force of Vigor 2 Mindbreak Trap 4 Ravenous Trap 3 Sickening Shoal 4 Tormod's Crypt
Modern
Wreszcie dochodzimy do Moderna, w którym Dredge został od samego startu pozbawiony Golgari Grave-Trolla i Dread Returna wpisanych na początkową listę banów. Pierwszy odnaleziony przeze mnie spis wykorzystujący dredgerów innych niż Life from the Loam wyglądał tak:
Raphael Levy, Grand Prix Lyon 2012
4 VengevineSlitherhead? Dregscape Zombie? Lotleth Troll? Te wszystkie dziwactwa miały jedno zadanie – napędzać engine Gravecrawler + Vengevine, a wszystko było wspierane niedawno wydrukowanym Faithless Looting. Natomiast pierwszy Dredge w Top 8 premier eventu prezentował się tak:
4 Gravecrawler
4 Slitherhead
3 Dregscape Zombie
4 Lotleth Troll
3 Golgari Thug
4 Stinkweed Imp
4 Faithless Looting
1 Goblin Lore
3 Burning Inquiry
4 Darkblast
4 Marsh Flats
4 Verdant Catacombs
2 Overgrown Tomb
1 Blood Crypt
4 Blackcleave Cliffs
2 Copperline Gorge
1 Gemstone Mine
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Forest
1 Swamp
1 Dakmor Salvage
3 Abrupt Decay
4 Rakdos Charm
2 Big Game Hunter
2 Vengeful Pharaoh
4 Ancient Grudge
Jason Chung, Top 8 Grand Prix Melbourne 2016
4 Squee, Goblin Nabob 4 Bloodghast 3 Vengeful Pharaoh 1 Golgari Brownscale 1 Stinkweed Imp 1 Golgari Grave-Troll 1 Necroplasm 1 Deadly Allure 4 Faithless Looting 4 Life from the Loam 3 Conflagrate 2 Lingering Souls 4 Darkblast 4 Zombie Infestation 1 Mountain 1 Swamp 1 Forest 4 Verdant Catacombs 4 Wooded Foothills 2 Bloodstained Mire 2 Blood Crypt 1 Stomping Ground 1 Overgrown Tomb 1 Temple Garden 4 Ghost Quarter 1 Vault of the Archangel 4 Ancient Grudge 3 Ray of Revelation 2 Memory's Journey 4 Thoughtseize 2 Raven's Crime
Kolejna specyficzna konstrukcja, prawda? Ważny jest dla niej kontekst – to spis z czasów tak zwanej Eldrazi Winter, w której Modern był na łasce Reality Smashera i Thought-Knot Seera zagrywanych z pomocą zbanowanego obecnie Eye of Ugin. Tu o wiele bardziej niż o wyciąganie value z grobu chodziło o skręcenie Life from the Loam i Squee, Goblin Nabob z Zombie Infestation. Spis ten wprowadził na salony istotną po dziś dzień innowację – Conflagrate. Ten niepozorny uncommon z Time Spirala daje Dredgowi możliwość kontrolowania stołu z poziomu graveyardu, jak również oferuje jakże potrzebny reach. W międzyczasie odbanowany został Golgari Grave-Troll, jednak przez długi czas nie przebił się na topowe stoliki, przez co został uznany za bezpieczny unban. Do czasu…
Wessel Groot, 17 miejsce Grand Prix Lille 2016
4 Bloodghast 4 Prized Amalgam 4 Narcomoeba 1 Haunted Dead 4 Insolent Neonate 4 Stinkweed Imp 4 Golgari Grave-Troll 3 Conflagrate 2 Tormenting Voice 4 Faithless Looting 3 Life from the Loam 3 Lightning Axe 3 Dakmor Salvage 2 Blood Crypt 1 Steam Vents 2 Stomping Ground 2 Copperline Gorge 1 Forest 2 Mountain 4 Wooded Foothills 1 Bloodstained Mire 1 Scalding Tarn 1 Arid Mesa 2 Gnaw to the Bone 4 Nature's Claim 2 Collective Brutality 1 Darkblast 3 Thoughtseize 3 Leyline of the Void
Kolejnym istotnym elementem Dredgowej układanki stał się Prized Amalgam. Dotychczasowe darmowe kreatury w Dredgu były dość rachityczne – 1/1 flying, 2/1 can’t block z warunkowym hastem, 3/1 can’t block ginę pod koniec tury. Prized Amalgam to kreatura 3/3, który nie dość że zostaje w stole na stałe i może blokować, to jeszcze jego warunek do wejścia do gry i tak jest spełniany przez nasze Bloodghasty oraz Narcomoebay. Innym ważnym printingiem w Shadows of Innistrad był Insolent Neonate, dający talii dodatkowego enablera za jeden mana. Wizardzi nie powiedzieli jednak ostatniego słowa i postanowili podarować pilotom Dredge’a jeszcze jeden prezent.
Zen Takahashi, Top 8 Grand Prix Brisbane 2017
3 Golgari ThugCathartic Reunion jest perfekcyjną kartą dla tej strategii – zrzucenie kart przed ich dobraniem jest w Dredgu optymalne z oczywistych powodów, karta dobiera na raz 3 inne, więc pozwala na przemielenie nawet 18 kart jednym spellem, co w Modernie nie ma sobie równych. Deck bardzo szybko stał się problemem dla formatu i w taki sposób Golgari Grave-Troll został jedyną kartą w historii moderna, która została odbanowana i ponownie zbanowana. Zaczęły się złote czasy dla Dredge’a – Amalgam, Reunion i Neonate przemieniły niszową strategię w tier1 talię o bardzo stabilnym spisie – 12 enablerów, 12 darmowych kreatur, 11 dredgerów, 3 conflagrate, ok. 20 landów i pojedyncze luźne sloty, w które trafiały takie karty jak Shriekhorn, Haunted Dead, Scourge Devil, Rally the Peasants czy Collective Brutality. Talia stała się istotnym elementem krajobrazu Moderna, chociaż z biegiem czasu pojawiała się w czołówce premier eventów coraz rzadziej. Wydrukowanie Stitcher’s Supplier w Core Secie 2019 przywróciło do łask Vengevine, rodząc takie konstrukcje:
4 Stinkweed Imp
4 Insolent Neonate
4 Bloodghast
4 Narcomoeba
4 Prized Amalgam
1 Haunted Dead
4 Life from the Loam
4 Cathartic Reunion
4 Faithless Looting
3 Conflagrate
2 Dakmor Salvage
2 Gemstone Mine
2 Blackcleave Cliffs
3 Copperline Gorge
2 Wooded Foothills
2 Bloodstained Mire
3 Arid Mesa
2 Mountain
1 Blood Crypt
2 Stomping Ground
2 Abrupt Decay
2 Ancient Grudge
2 Darkblast
1 Gnaw to the Bone
2 Lightning Axe
3 Collective Brutality
3 Thoughtseize
Takumi Utsomiya, Top 8 Grand Prix Atlanta 2018
4 Bloodghast
3 Goblin Bushwhacker
4 Gravecrawler
1 Greater Gargadon
4 Insolent Neonate
4 Stitcher's Supplier
4 Vengevine
4 Viscera Seer
4 Walking Ballista
2 Collective Brutality
4 Faithless Looting
4 Bridge from Below
4 Blackcleave Cliffs
2 Blood Crypt
4 Bloodstained Mire
1 Mountain
1 Overgrown Tomb
1 Stomping Ground
1 Swamp
4 Verdant Catacombs
4 Assassin's Trophy
1 Blasphemous Act
2 Damping Sphere
1 Darkblast
4 Leyline of the Void
1 Necrotic Wound
2 Thoughtseize
Sam Dredge miał tylko krótką zadyszkę, a suplementem ze strony Wizardów było wydrukowanie w Guilds of Ravnica Creeping Chill. Darmowy Lightning Helix w twarz ponownie wywindował analizowaną strategię na szczyt formatu, zwiększając reach decku, poprawiając matchupy z agresywnymi taliami oraz ułatwiając spełnienie warunku dającego haste’a Bloodghastom. Innym dodatkiem z tego setu było Assassin’s Trophy dodające do sajdu uniwersalną odpowiedź na wszelkie hate karty.
Bradley Yoo, Top 8 Grand Prix Los Angeles 2019
2 Mountain 2 Blood Crypt 3 Bloodstained Mire 4 Copperline Gorge 1 Dakmor Salvage 1 Gemstone Mine 1 Mana Confluence 2 Stomping Ground 3 Wooded Foothills 4 Bloodghast 2 Golgari Thug 4 Narcomoeba 4 Prized Amalgam 4 Stinkweed Imp 4 Cathartic Reunion 2 Conflagrate 4 Creeping Chill 1 Darkblast 4 Faithless Looting 4 Life from the Loam 4 Shriekhorn 3 Ancient Grudge 1 Assassin’s Trophy 1 Darkblast 1 Engineered Explosives 2 Leyline of the Void 3 Lightning Axe 4 Nature’s Claim
I tak dochodzimy do dnia dzisiejszego. Londyńskie zasady mulliganowania z jednej strony pomagają Dredgowi, jako że deck z jednej strony może spokojnie operować nawet na 3
kartach (land, enabler, dredger), z drugiej – pozwalają przeciwnikom na o wiele agresywniejsze kopanie po Leyline of the Void, Rest in Peace czy Ravenous Trap. Przez czas legalności Hogaaka talie oparte na tym potworze mocno przyćmiły Dredge’a. Co ciekawe, najlepszy win rate na ostatnich Mythic Championships miał mariaż Dredge’a z
Hogaakiem, ignorujący eksplozywność oferowaną przez Vengevine na rzecz większej stabilności i reachu z Creeping Chill i Conflagrate:
Roshen Eapen, 9-1 Mythich Championship Barcelona 2019
2 Narcomoeba
4 Bloodghast
3 Golgari Thug
4 Stinkweed Imp
4 Stitcher's Supplier
3 Prized Amalgam
3 Hogaak, Arisen Necropolis
4 Creeping Chill
4 Cathartic Reunion
2 Conflagrate
4 Faithless Looting
4 Life from the Loam
1 Blackcleave Cliffs
2 Blood Crypt
1 City of Brass
1 Copperline Gorge
1 Dryad Arbor
1 Forgotten Cave
2 Gemstone Mine
1 Mountain
2 Stomping Ground
3 Verdant Catacombs
4 Wooded Foothills
1 Abrupt Decay
2 Assassin's Trophy
4 Leyline of the Void
2 Lightning Axe
3 Nature's Claim
1 Shenanigans
Darmowy stwór 8/8 wyrwał na szczęście oczekiwanego przez wszystkich bana. W ruchu mającym zdywersyfikować na nowo Modern na ławkę trafiło również Faithless Looting, co jest ciosem między innymi w “klasycznego” Dredge’a. Jak deck się zaadoptuje po tym ciosie? Co przyniosą kolejne dodatki?
Mam nadzieję, że ta podróż przez historię Dredge’a była dla Was interesująca. Dajcie znać, czy coś szczególnie Was zainteresowało albo na co nie zwróciłem uwagi/nie opisałem dość wyczerpująco. W następnym odcinku – Affinity!
Spodobał Ci się ten wpis?
Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!