Wpływ (un)banów na Modern i Pioneer

Filip Skórnicki28.12.2023Czas czytania: 7 minut(y)

Na początku grudnia Dan Musser wydał kolejne ogłoszenie Banned and Restricted. Cała społeczność z niecierpliwością i ciekawością wyczekiwała, jakie zmiany zostaną wprowadzone w poszczególnych formatach.

Dziś przyjrzymy się bliżej temu ogłoszeniu i, bazując na wynikach po wprowadzeniu banów, ocenimy jego rzeczywisty wpływ na formaty Modern oraz Pioneer.

Jeśli interesuje Was temat banów w wersji audio i chcecie dowiedzieć się, jak meta ukształtowała się zaraz po banach, zapraszam do odsłuchu 19. odcinka Gra Magic Podcast.

Oczekiwania wobec Pioneer

Głównym celem uwagi graczy w Pioneerze był Geological Appraiser Combo. Ta talia miała potencjał, by zakończyć grę już w trzeciej turze, dzięki wytworzeniu Treasure w drugiej turze i zagraniu samego Appraisera w trzeciej.

[Link do decklisty talii: https://melee.gg/Decklist/View/343933]

Combo opierało się na mechanice discover, która pozwalała odkrywać karty o koszcie X lub mniejszym przy Discover X. Talia została skonstruowana tak, aby trafiał tylko na kluczowe karty umożliwiające skręcenie kombinacji. W tym przypadku były to Glasspool Mimic, kopiujący Appraisera i dający kolejne możliwości odkrycia, oraz Eldritch Evolution, szukający Trumpeting Carnosaur. W momencie, gdy na stole pojawiało się wiele stworów 3/2 i 7/6, Doomskar Titan nadawał wszystkim haste, umożliwiając atak za lethal.

Mimo powszechnej świadomości o istnieniu tej talii, była ona bardzo opresywna. Alternatywne plany wygranej, takie jak Torrential Gearhulk i Magma Opus, dodatkowo utrudniały życie graczom, którzy uważali się za dobrze przygotowanych na plan A tej konstrukcji.

Wszyscy spodziewali się, że coś z tej talii zostanie zbanowane, biorąc pod uwagę, że stanowiła ona jednokartowe combo i była jednocześnie najszybszą talią w formacie.

Ponadto, Pioneer nie przeżywał znaczących zmian w ostatnich tygodniach czy miesiącach, więc oczekiwania obejmowały także nadzieję na odświeżenie formatu. Niektórzy postulowali zbanowanie kluczowych kart największych decków, takich jak Nykthos, Treasure Cruise i Fable of the Mirror-Breaker. Inni opowiadali się za unbanowaniem kart takich jak Wilderness Reclamation czy Kethis, the Hidden Hand.

W tych rozważaniach dominowało życzeniowe myślenie – jak to bywa przed każdym ogłoszeniem, niezależnie od formatu.


Oczekiwania wobec Moderna

Modern jest formatem, którego oblicze każdy gracz doskonale zna. Najwyższe stoliki często zdominowane są przez kombinacje Kaskad, Scamu, Yawgmotha, niebieskich interaktywnych konstrukcji, a także przez niektóre rodzynki, takie jak Merfolki czy Scalesy.

Chociaż pod względem gameplayu i różnorodności niewiele rzeczy wydawało się przeszkadzać graczom, słowo “generalnie” ma tutaj duże znaczenie.

[Link do rankingów MTG Top 8: https://www.mtgtop8.com/event?e=46334&f=MO]

Rakdos Scam, znany również jako Rakdos Evoke, był równocześnie uważany za najlepszy deck w formacie oraz za najbardziej frustrujący w grze przeciwko. Ta druga cecha mówi dużo, szczególnie w formacie z takimi taliami jak Living End, Tron, Rhinos i Amulet.

Problem stanowiły sekwencje z Griefem w pierwszej turze, wspieranym efektami takimi jak Undying Malice czy Feign Death, które pozwalały mu szybko powrócić z grobu. Efektem było stworzenie stwora 4/3 z counterem +1/+1, który dawał efekt podobny do podwójnego Thoughtseize na przeciwniku.

To zabierało poczucie kontroli nad grą, gdyż niezależnie od tego, co zachowano w ręce, traciło się dwie najlepsze karty i pozostawało grać z tego, co pozostało na górze talii.

Szeroka popularność, siła i negatywny wpływ tej talii na rozgrywkę sprawiły, że społeczność bardzo zgodnie oczekiwała zbanowania bezpośredniego winowajcy – Griefa.

Jeśli chodzi o unbany, tradycyjne okrzyki w rodzaju “Unban Twin” oczywiście miały miejsce. Chęć unbana rosła, zwłaszcza w obliczu faktu, jak mało kart jest odbanowywanych oraz jak niewiele nowości wnoszą te, które zostają zdjęte z listy banów. Wild Nacatl, Ancestral Vision, Bitterblossom, Stoneforge Mystic – to tylko kilka przykładów kart, które kiedyś były nielegalne.


Bany w Modernie

Miesiąc przed ogłoszeniem, myślę, że bardzo niewiele osób z magicowej społeczności przewidywało, że to Fury, a nie Grief, zostanie zbanowany.

Fury jest często cytowana jako powód, dla którego małe stwory nie pojawiają się w grze, a jej ban miał otworzyć format. Problem polega na tym, że stwory X/1 i tak trafiają w zakres działania kart takich jak Wrenn and Six, Orcish Bowmasters i okazjonalnie Lava Dart. Jedyną zmianą jest możliwość zagrania dwóch stworów X/2 bez ryzyka, że cały board zostanie zmieciony. Jest to pewne ulepszenie dla graczy stworów, ale nie nazwałbym go szczególnie znaczącym. Wciąż trzeba prz ejść przez takie talie jak Living End, Rhinos i Yawgmoth, aby osiągnąć sukces.

Ban Up the Beanstalk również był zaskakujący. Rzeczywiście, karta ta sprawiała, że gry często sprowadzały się do sytuacji, w której liczba kart w ręce stawała się mniej istotna, a wystarczyło wyrzucać evoke elementale z ręki, dopóki przeciwnik nie został bez kart. Jednak patrząc na względnie niską popularność tych talii (w porównaniu na przykład do Scamu) i ich niski wskaźnik wygranych, ban był dość zaskakujący.

Jak te bany finalnie wpłyneły na Modern?

No cóż…

[Link do decklisty talii: https://melee.gg/Decklist/View/348461]

Mariluz, zawodniczka z Hiszpanii, triumfowała w 700-osobowym turnieju w Barcelonie, używając właśnie Scamu! Brak Fury nie okazał się problemem. Około 90% jej talii było identyczne jak przed banami, z niewielkimi zmianami, takimi jak dodanie Kolaghan’s Command i Seasoned Pyromancer do głównej talii oraz modyfikacje w zestawie kart removal. W trakcie turnieju przegrała tylko jeden mecz z osiemnastu, które rozegrała. Co ciekawe, popularność Scamu znacznie spadła – na sali były tylko trzy kopie tej talii. Niemniej, głównym tematem turnieju była Mariluz i jej Scam, który udowodnił, że nadal jest żywotny.

Reszta formatu doświadczyła pewnej transformacji w Duel Deck, gdzie dominowały Kaskady kontra Amulet. Rhinosy oraz Living End znacznie zyskały na popularności i często pojawiały się przy czołowych stolikach. Tymczasem Amulet nadal radził sobie dobrze, zwłaszcza bez naczelnej talii Blood Moon w formacie.

W rezultacie tych zmian format ewoluował. Z powodu znacznej obecności Rhinosów powrócił Murktide z Ledger Shredderem, co miało na celu stłumienie ich dominacji. Wzrost popularności Murktide wpłynął na Amulet, który musiał nieco ustąpić.

Top 8 ostatnich Modern Challenges

W Top 8 dwóch ostatnich Modern Challenges widzimy zróżnicowane strategie, począwszy od klasyków, takich jak Yawgmoth, Amulet i Rhinosy, po nowsze decki, takie jak Orzhov Scam, Domain Zoo czy Twiddle Storm.

Jaki jest ostateczny werdykt?

Modern pozostaje zróżnicowanym formatem, jak to było zawsze. Scam nadal będzie pojawiał się sporadycznie, ale znacznie rzadziej niż przedtem. Szczyt metagame’u można obecnie podsumować jako dominację Rhinosów, Murktide, Yawgmoth i Amulet. Co się tyczy 4c talii, które wykorzystywały Up the Beanstalk, wydaje się, że ucierpiały bardziej niż sam Scam, ponieważ prawie całkowicie zniknęły z metagame’u.


(Un)bany w Pioneer

No i stało się! Appraiser został zbanowany, co nie było dla nikogo zaskoczeniem. W efekcie większość wersji discover combo zniknęła z metagame’u. Jednak pozostała konstrukcja oparta na Quintorious Kand, która również wykorzystuje mechanikę discover, ale opiera się na triggerze słonia i zagrywaniu spelli z exile. Karty takie jak Spark Double pozwalają kopiować Quintoriousa, powielając te triggery.

[Link do decklisty talii: https://melee.gg/Decklist/View/352094]

Na Regional Championship w Atlancie jedna taka talia osiągnęła bardzo solidny wynik 10-4, lądując w top 50 turnieju na ponad tysiąc uczestników.

Karn, the Great Creator również dostał bana! Ban na Nykthosa mógłby zabić koncept devotion decków, więc Wizards of the Coast postanowili zbanować Karna – kartę, która jest jak szwajcarski scyzoryk wśród spelli. Mono Green miał dostęp do niemal każdego efektu w pierwszej grze oraz mógł skręcić infinite combo, co przelało czarę goryczy. Dla graczy był to pozytywny sygnał, że meta może się nieco otworzyć i nie trzeba będzie polegać na Cavalier of Thorns.

A teraz czas na nieoczekiwaną wisienkę na torcie – unban Smuggler’s Coptera! Dla niektórych ta karta była zbyt dobra, dla innych zbyt słaba. Wizards of the Coast zdecydowali się uwolnić tę najlepszą kartę do agresywnych strategii, która może być grana w każdej talii niezależnie od kolorów – od Mono White, przez Rakdos, aż po Mono Black. To spowodowało podział graczy na tych, którzy grają Copterem, oraz tych, którzy muszą mieć karty, by go zwalczyć. Gracze Abradeów nie byli zawiedzeni.

Jak wspomniano wcześniej, w Atlancie odbył się Regional Championship na 1300 osób – najważniejszy turniej od czasu ogłoszenia B&R. Sprawdźmy więc, czy Copter zyskał na popularności oraz jak bardzo brak Mono Green wpłynął na meta.

Najpierw przyjrzyjmy się wszystkim taliom z wynikiem 11-3 lub lepszym. Rzucają się w oczy cztery konstrukcje – Amalia Combo, Izzet Phoenix, Rakdos Midrange oraz Azorius Control.

Czy to oznacza ‘otwarcie formatu’? Patrząc na tę część rankingu, powiedziałbym, że nie. Parę głównych filarów dominuje. Natomiast spojrzenie na talie z wynikiem 10-4 odsłania inny obraz.

Bant Aury, Heroic, Humany, Grixis Phoenix, Convoke, Rakdos Anvil, Lotus Field, Omnath, Fires – znacznie więcej różnorodności archetypów.

Mimo to, patrząc na całą metę Day 1, top 4 decki łącznie miały 40% metagame’u. Format jest otwarty, ale nie aż tak bardzo. Jednak optymizmem napawa fakt, że 31% stanowią inne, mniej popularne talie.

Ale!

Ważne jest zauważyć, jakie dokładnie talie znajdują się na szczycie. Obecne top 4 to głównie talie interaktywne z removalami, kontrami i aktywnym uczestnictwem w walce. Jest to znaczące, jeśli porównamy to do sytuacji z Mono Green, Lotus, Convoke i Greasefang, gdzie gracze często grają obok siebie, nie zwracając uwagi na działania przeciwnika. Moje subiektywne spojrzenie mówi, że obecność walki i interakcji jest lepsza niż jej brak, a społeczność wydaje się potwierdzać moje osobiste preferencje.

A co z Copterem?

Spójrzmy jeszcze raz na talie z wynikami 11-3 lub lepszymi. Ile z nich grało Smuggler’s Copter? Okazuje się, że cztery z dwudziestu czterech najlepszych talii miały w składzie Smuggler’s Copter. Czy to oznacza, że unban był udany? Absolutnie!

Jeśli udało nam się wprowadzić do formatu nową, interesującą kartę, która nie dominuje automatycznie na samym szczycie, to jest to sukces. Co więcej, Rakdos Midrange z wynikiem 11-2-1 zdecydował się na grę z Reckoner Bankbusterem zamiast Copterem!

[Link do decklisty talii: https://melee.gg/Decklist/View/350856]

To świadczy o tym, że nawet w ramach archetypów, do których Smuggler’s Copter teoretycznie pasuje, istnieje przestrzeń na inne wybory. Jest to bardzo ważne – oznacza to, że obecność Coptera nie homogenizuje archetypów.


Podsumowując, ostatnie ogłoszenie dotyczące banów oceniam osobiście jako sukces. W Modernie nie musimy już tak często zmagać się z Griefem już w pierwszej turze, a większość talii, które były grywalne przed ogłoszeniem, nadal pozostaje konkurencyjna. W Pioneerze rozgrywki stały się znacznie bardziej interaktywne niż wcześniej, a unban Coptera przyczynił się do wzmocnienia formatu, nie prowadząc przy tym do zbytniej jednorodności archetypów. Oceniam to ogłoszenie na mocne 8 na 10. Oby tak dalej i czekam na więcej tak pozytywnych zmian!

Korekta: Daniel Smyl

Spodobał Ci się ten wpis?

Jeśli chcesz czytać takich więcej, doceń naszą pracę i następne zakupy z ulubionej karcianki zrób w naszym sklepie. Każdy zakup to procent dla naszej redakcji, co przekłada się na rozwój serwisu. Dzięki, że jesteś!

Author avatar

Filip Skórnicki

http://www.twitter.com/islandsinfront
Znany również jako "Skura" oraz "IslandsInFront". Od początku swojej rozpoczętej w Gatecrash kariery lubował się w puszczaniu tury i mana leakowaniu tego, co tylko można. Aktualnie tworzy content na Twitterze oraz YouTubie jako IslandsInFront. Znany z fanatycznej fascynacji Beta Islandami i graniem nimi z przodu. Ogromny fan Lay'sów, Present Perfect oraz grania w szaliku.www.twitter.com/islandsinfront